1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. TKYB’den 100 milyon Euro’luk sürdürülebilir bono ihracı

TKYB’den 100 milyon Euro’luk sürdürülebilir bono ihracı

Fransız Kalkınma Ajansı (Agence Française de Développement - AFD), Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası’nın ihraç ettiği ilk sürdürülebilir Eurobond’a 100 milyon Euro yatırım yaptı.

TKYB’den 100 milyon Euro’luk sürdürülebilir bono ihracı

Enerji Günlüğü - Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası (TKYB), sürdürülebilirlik alanında temin ettiği yabancı kaynaklara bir yenisini daha ekleyerek, 100 milyon Avro tutarında ilk sürdürülebilir Eurobond ihracını gerçekleştirdi. Fransız Kalkınma Ajansı AFD’nin finansman sağladığı 11 yıl vadeli söz konusu ihraçtan elde edilecek fonlar iklim değişikliği ile mücadeleye yönelik yatırımları ve sosyal projeleri desteklemek için kullanılacak.

Banka’nın Sürdürülebilir Finans Çerçevesi kapsamında gerçekleştirilen Eurobond ihracından elde edilecek fonun en az yüzde 75’i Türkiye'de iklim değişikliği ile mücadeleye katkıda bulunan yeşil projelerin finansmanı için ayrılırken, kalan kısmı sosyal projelere yönlendirilecek. Banka söz konusu ihraç kapsamında, ekonomide kadın iş gücünün artırılmasına yönelik çalışmalar için AFD’nin teknik destek programından yararlanacak.

Sürdürülebilir yatırımlara sağladıkları finansman olanakları ile ülkemizin düşük karbonlu ekonomiye geçiş sürecine destek verdiklerini belirten Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası Genel Müdürü İbrahim Öztop, “AFD’nin desteklediği bu fonlama, 47 yıllık geçmişe sahip olan Bankamızın ilk sürdürülebilir Eurobond ihracı olma özelliğini taşıyor. Eurobond getirdiği kaynak çeşitliliği bakımından Bankamız için büyük önem taşıyor ve gelecekte daha geniş bir yatırımcı ağına ulaşma hedefimizi destekliyor. Bu ihraç ile ülkemizin sürdürülebilir kalkınmasına ve yeşil dönüşümüne sağlayacağımız katkı için çok mutluyuz” dedi.

Fransa’nın İstanbul Başkonsolosu Oliver Gauvin de “Düşük karbonlu ve iklime dayanıklı ekonomilere geçişi güçlendirmek ve Paris Anlaşması hedeflerine ulaşmak için finansal sistemlerin yeşillendirilmesi bir öncelik haline geldi.TKYB’nin AFD tarafından desteklenen bu ilk sürdürülebilir tahvil ihracı, bize Fransa ve Türkiye arasındaki ve özellikle Türkiye'nin Paris Anlaşması ile uyumlu düşük karbonlu enerji geçişi alanındaki mükemmel iş birliğini hatırlatıyor” dedi.

AFD Avrasya Bölge Direktörü Cécile COUPERİE de şunları söyledi:

“AFD, küresel finansın yeşil hale gelmesi konusunda tamamen kararlıdır. Geleneksel kredi limitlerimizin tamamlayıcısı olan bu yeni finansal araç ile TKYB ile işbirliğimizi yenilemekten mutluluk duyuyoruz. Yine bugün imzalanan teknik destek paketi, TKYB'nin finanse ettiği projelerde kadın istihdamını artırma girişimlerini destekleyecektir.”

TÜRKİYE KALKINMA VE YATIRIM BANKASI HAKKINDA

Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası TKYB 1975 yılından bu yana faaliyet gösteriyor. Türkiye’nin kalkınma hamlelerini desteklemek amacıyla kurulan TKYB, temin ettiği kaynaklarla rekabetçi ve verimli üretimin finansmanına katkı sunmayı amaçlıyor. Bankanın faaliyetleri, Türkiye’nin 2023 hedefleri doğrultusunda, 11. Kalkınma Planı’na uygun ve Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları’nın ışığında sürdürülebilir kalkınmanın finansmanına odaklanıyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler