1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TNK-BP`nin on yıllık petrol tahmini 80-90 dolar

TNK-BP`nin on yıllık petrol tahmini 80-90 dolar

Enerji Günlüğü - Rusya-İngiltere ortaklığı TNK-BP önümüzdeki on yıl için petrol varil fiyatlarının ortalama 80-90 dolar civarında olmasını beklediklerini...

TNK-BP`nin on yıllık petrol tahmini 80-90 dolar

Enerji Günlüğü - Rusya-İngiltere ortaklığı TNK-BP önümüzdeki on yıl için petrol varil fiyatlarının ortalama 80-90 dolar civarında olmasını beklediklerini açıkladı. TNK-BP Başkan Yardımcısı Mihail Slobodin konu ile ilgili yaptığı değerlendirmede, "Önümüzdeki on yıl için biz istikrarlı bir rakam öngörüyoruz. Kriz sürecinden çıkılmasının ardından bile fiyatlar ancak ortalama 90 dolar seviyesini görür" dedi. Slobodin, TNK-BP'nin 85-90 dolar fiyat aralığı üzerine yatırım programlarını planladığını aktardı. On yılda fiyatların bir taraftan diğer tarafa dalgalanabileceğini kaydeden yetkili, "1-3 yıllık dönemde rakamlar 60-80 dolar seviyesine kadar gerileyebilir. Kriz senaryolarında bu rakam 60 dolara iner. Bu durumda biz yatırım projelerimizi askıya almak zorunda kalabiliriz" şeklinde konuştu.

100 dolar ve üzeri olması durumunda projelerinin uygulanmasının koylaşacağına değinen Slobodin, "TNK-BP Rusya'nın Rospan ve Yamal bölgesinde iki ayrı yatırım planlıyor. Toplam yatırımlarımızın yüzde 30'unu oluşturuyor. İki proje ile birlikte üretim kapasitemiz yüzde 25 artacak" bilgisini verdi. Rusya'da doğalgaz üretim marjının giderek arttığına değinen Slobodin, iç piyasada da doğalgaz fiyatlarının yükselmek zorunda kalacağını belirtti.