1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Toprak Veri Bankası Kuruldu

Toprak Veri Bankası Kuruldu

Enerji Günlüğü – Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ormanlardaki toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin toplandığı bir veri bankası kurdu.Orman...

Toprak Veri Bankası Kuruldu

Enerji Günlüğü – Orman ve Su İşleri Bakanlığı, ormanlardaki toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin toplandığı bir veri bankası kurdu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, uygulamaya koyduğu “Toprak Veri Tabanı Projesi” ile ormanlık alanlardaki toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerini haritalıyor ve kurulan veri bankasında bu özellikler saklanıyor.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Bakanlığına bağlı Çölleşme ve Erozyonla Mücadele Genel Müdürlüğü’nün ulusal ölçekte çölleşme, erozyon, sel, heyelan gibi konularda toprak kayıplarının ve zararlarının azaltılmasına yönelik çalışmalar yaptığının altını çizerek, “Uygulamaya koyduğumuz “toprak veri tabanı” sistem mimarisi tarım ve ormancılık sektörünün ihtiyaçları göz önüne alınarak tasarlandı. Ülkemizde ormanlarımızdaki toprağın fiziksel ve kimyasal özelliklerinin toplandığı veri bankasını kurduk” dedi.

Toprak veri tabanının, tarım ve ormancılık uzmanlarının katılımı ile belirlendiğini anlatan Prof. Dr. Veysel Eroğlu “Sistem Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından geliştirilen veri tabanı ve bilgi sistemleriyle uyumlu çalışabilecek şekilde tasarlanmış olup kurumlar arası veri transferini mümkün kılmaktadır. Güncel Coğrafi Bilgi Sistemi’ne (CBS) uyumlu geliştirilen toprak veri tabanına, daha önce gerçekleştirilen projelerdeki verilerin de standartlara uygun hale getirilerek veri girişi yapılmaktadır. Yeni projelerden sağlanan bilgilerin eşzamanlı olarak aktarıldığı sistem, tarım ve ormancılık çalışmalarına altyapı oluşturacak” diyerek sözlerini tamamladı.

Önceki ve Sonraki Haberler