1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Torunlar ve Park Grupları, Soma için Çinlilerle mücadele ediyor

Torunlar ve Park Grupları, Soma için Çinlilerle mücadele ediyor

Park Grubu, Torunlar Grubu, Soma Deniş Kömür Sahası için Çinli firmalarla mücadele edecek. 450 MW'lık termik santral yapmak şartıyla rödövans karşılığı...

Torunlar ve Park Grupları, Soma için Çinlilerle mücadele ediyor

Park Grubu, Torunlar Grubu, Soma Deniş Kömür Sahası için Çinli firmalarla mücadele edecek. 450 MW'lık termik santral yapmak şartıyla rödövans karşılığı ihale edilecek olan Soma Deniş Kömür Sahası’yla yaklaşık 20 firma ilgileniyor. Alınan bilgilere göre, Torunlar Grubu ve Park Grubu, ihaleye yakın ilgi gösteriyor. Yıllık çalışma süresinin 6 bin saat olarak belirlendiği termik santralin yıllık 2.7 milyar kWh elektrik enerjisi üretmesi bekleniyor. Ruhsat alanı yaklaşık 102 bin dönüm olan Soma Deniş alanındaki tahmini linyit rezervinin 152 milyon ton olduğu ve ortalama ısıl değerinin ise bin 200-2 bin kcal/kg olduğu tahmin ediliyor.

İhaleye teklif verme süresi yarın saat 14:00'te sona erecek. Geçici teminat bedelinin 3 milyon TL olarak belirlendiği ihalenin şartnamesine altı yıllık yatırım süresinin ardından yedinci yıldan itibaren rödövans bedeli ödenmeye başlanacak. Sahanın ruhsat süresi 20 yıl, sözleşme süresi ise 30 yıl olarak belirlenmiş.

Önceki ve Sonraki Haberler