1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Toyota’nın yeni hidrojen yakıtlı aracı yollarda

Toyota’nın yeni hidrojen yakıtlı aracı yollarda

Toyota’nın yeni hidrojen yakıtlı aracı yollarda Toyota, çevreyi kirletmediği gibi havayı temizleyen ve uygun fiyatlı ikinci nesil hidrojen yakıt hücreli Mirai sedan aracını tanıttı.

Toyota’nın yeni hidrojen yakıtlı aracı yollarda

Enerji Günlüğü - Toyota, çevreyi kirletmediği gibi havayı temizleyen ve uygun fiyatlı ikinci nesil hidrojen yakıt hücreli Mirai sedan aracını tanıttı.

Japon otomobil şirketi Toyota, otomotiv endüstrisinde devrim niteliğindeki hibrit motor teknolojisinin ardından sıfır emisyon hedefiyle başlattığı ikinci dönemin simgesi hidrojen yakıt hücreli Mirai modelinin yeni neslini dünyaya tanıttı. 

1992 yılında hidrojen yakıt hücreli araçlar üzerinde çalışmaya başlayan Toyota, Mirai sedanı ilk kez 2014 yılında dünya pazarına sunmuştu. Toyota, hidrojeni elektrik enerjisine çevirerek yalnızca su buharı salımı ve havayı temizleme özelliğiyle yeni bir çığır açan yeni nesil Mirai ile hibrit teknolojisinde olduğu gibi yakıt hücreli araç teknolojisini de yeni bir seviyeye taşıyor. 

Araç T şeklinde yerleştirilen yakıt hücresi tankıyla birlikte 5.6 kg hidrojen taşıyabilecek kapasiteye sahip. Yeni Mirai aynı zamanda mevcut Mirai'nin nikel metal hibrit bataryası yerine lityum iyon yüksek voltajlı batarya ile donatıldı. Batarya daha küçük boyutlarına rağmen daha fazla enerji yoğunluğuna, daha düşük ağırlığa ve daha fazla verimliliğe sahip bulunuyor.

ARAÇ NEGATİF EMİSYON ETKİSİNE SAHİP

Emisyon değerlerinin sıkça konuşulduğu ve bir çok ülke tarafından çeşitli önlemlerin hayata geçirildiği bu günlerde, ekstra hidrojen tankının eklenmesi sayesinde yapılan geliştirmelerle sadece su buharı salan sıfır emisyonlu yeni Mirai, yeni teknolojileriyle çevreye zarar vermemesinin yanında sürüş yaptıkça çevreyi temizleyen "negatif emisyon" etkisine de sahip bulunuyor. 

Mirai hareket halindeyken havayı da temizliyor. Toyota'nın bir yeniliği olarak aracın hava girişine katalizör tipi bir filtre eklendi. Yakıt hücresi sistemini beslemek için araca hava çekilirken, dokunmamış kumaş filtre elemanı üzerindeki bir elektrik yükü, kükürt dioksit (SO2), nitrit oksitler (NOx) ve PM 2.5 parçacıklar dahil olmak üzere çevreyi kirleten mikroskobik parçacıkları yakalıyor. Sistem, hava yakıt hücresi sistemine geçerken 0 ile 2.5 mikron çapındaki partiküllerin % 90-100'ünün uzaklaştırılmasında etkili oluyor.

YÜZDE 20 DAHA UYGUN FİYAT

Japonca "gelecek" anlamını taşıyan adıyla Mirai, aynı zamanda yüzde 20 civarında daha uygun fiyatıyla da daha ulaşılabilir bir otomobil olacak. 

Mirai’nın güç ve hidrojen yakıt kapasitesi, artan verimlilik ile birlikte sağlanan daha iyi aerodinamik menzili yüzde 30 artırdı. Mirai, 650 kilometre civarında menzile uygun hale getirildi. 

Toyota'nın modüler GA-L platformu ve yeni yakıt hücresi güç ünitesiyle birlikte, yakıt hücresi sisteminin yerleşimiyle kabinde beş kişi için daha geniş bir yaşam alanı da elde edildi. Yüksekliği 1,470 mm ile 65 mm azaltılan aracın dingil mesafesi 140 mm artırılarak 2,920 mm oldu. Uzunluğu 4,975 mm olan aracın iz açıklığı 75 mm artırıldı. Önde ve arkada 19-20 inç jantların kullanılmasıyla birlikte daha dinamik bir görünüm elde edildi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler