1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TPAO Batman Kozluk’ta petrol arayacak  

TPAO Batman Kozluk’ta petrol arayacak  

Türkiye Petrolleri, Batman ili Kozluk ilçesinde, Doğu Silivanka GRZ-1 arama kuyusu açarak ham petrol arayacak. 

TPAO Batman Kozluk’ta petrol arayacak  

Enerji Günlüğü - Türkiye Petrolleri, Batman ili Kozluk ilçesinde, Doğu Silivanka GRZ-1 arama kuyusu açarak ham petrol arayacak. 

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Batman Bölge Müdürlüğü,  Batman ili, Kozluk ilçesindeki AR/ARI/TPO/K/4345 no.lu işletme ruhsatında, ham petrol rezerv varlığının ve varsa miktarının tespiti için  Doğu Silivanka GRZ-1 arama kuyusu açılacağını duyurdu. Petrol arama sondaj projesinin değeri 6 milyon lira olarak belirlendi. Faaliyet kapsamında sadece arama sondajı yapılacağından üretim söz konusu olmayacak.

Bir bölgede petrol çıkarmak için çalışmalarına başlamadan önce o bölge teknolojik aletlerle uzun bir süre gözlemleniyor. Petrol araması yapılan bölgenin öncelikle havadan ve karadan fotoğrafları çekiliyor ve yer yapısı inceleniyor. Yeryüzünden ve yerin altından alınan kayaç örneklerine X ışınları yardımıyla kimyasal çözümleme yapılıyor ve oluşumu belirleniyor. Daha sonra yer hareketlerini belirlemek amacıyla sismograf gibi sismik cihazlar kullanılıyor. Eğer herhangi bir rezervuara rastlanırsa sondajlama yapmadan önce rezervuar içerisindeki petrol miktarı ölçülüyor, eğer bulunan petrol maliyeti karşılayamayacak durumda ise kuyu terkediliyor.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler