1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TPAO Eruh’ta petrol arayacak

TPAO Eruh’ta petrol arayacak

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Siirt’in Eruh ilçesinde açacağı Bukat-2 tespit kuyusu ile petrol arayacak.

TPAO Eruh’ta petrol arayacak

Enerji Günlüğü - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı, Siirt’in Eruh ilçesinde açacağı Bukat-2 tespit kuyusu ile petrol arayacak.

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı Batman Bölge Müdürlüğü tarafından Siirt ili, Eruh ilçesi, Dağdöşü köyü sınırları dâhilinde AR/TPO/K/M48-d2,d3,d4 no.lu paftada Bukat-2 tespit kuyusu açılarak petrol aranması planlanıyor. 

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde Siirt ili, Eruh ilçesinin yaklaşık 12 km güneybatısında yer alan sahada yapılacak çalışma ile ham petrol rezerv varlığının ve varsa miktarının tespit edilmesi amaçlanıyor. Projenin maliyetinin 5 milyon lira olması hesaplanıyor. 

Bir bölgede petrol çıkarmak için çalışmalarına başlamadan önce o bölge teknolojik aletlerle uzun bir süre gözlemlenir. Petrol çıkarmak maliyeti yüksek olan bir iştir. Petrol araması yapılan bölgenin öncelikle havadan ve karadan fotoğrafları çekilir ve yer yapısı incelenir. Yeryüzünden ve yerin altından alınan kayaç örneklerine X ışınları yardımıyla kimyasal çözümleme yapılır ve oluşumu belirlenir. Daha sonra yer hareketlerini belirlemek amacıyla sismograf gibi sismik cihazlar kullanılır ve genellikle dinamit patlatılılarak yer hareketleri belirlenir. Eğer herhangi bir rezervuara rastlanırsa sondajlama yapmadan önce rezervuar içerisindeki petrol miktarı ölçülür, eğer bulunan petrol maliyeti karşılayamayacak durumda ise kuyu terkedilir. 

Enerji Günlüğü