1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TPAO, Karadeniz’deki haklarının bir kısmını Chevron’a devretti

TPAO, Karadeniz’deki haklarının bir kısmını Chevron’a devretti

Enerji Günlüğü - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz'de yürüttüğü petrol arama haklarının bir kısmını Chevron Kara Deniz BV'ye...

TPAO, Karadeniz’deki haklarının bir kısmını Chevron’a devretti

Enerji Günlüğü - Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Karadeniz'de yürüttüğü petrol arama haklarının bir kısmını Chevron Kara Deniz BV'ye devretti.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Petrol İşleri Genel Müdürlüğü'nün Petrol Hakkına Müteallik Kararları Resmi Gazete'de yayımlandı. Buna göre, TPAO'nun 2 nolu Bolu Petrol Bölgesi'nde Karadeniz'de Türk karasuları dışında sahip bulunduğu AR/TPO/3921 hak sıra nolu petrol arama ruhsatının dosyasında koordinatları belirtilen kısmının yüzde 50'si üzerinde, TPOA'nın sahip bulunduğu yüzde 100 petrol hakkından yüzde 50 gayri ifraz ve tecezzi şayi hakkını Chevron Kara Deniz BV'ye devretti.

Anlaşmada tarifi yapılan ve halihazırda sondajı gerçekleştirilen arama kuyusu ile takibinde sondajı gerçekleştirilecek 2 arama kuyusunun tüm masrafları Chevron Kara Deniz BV tarafından karşılanacak.

Anlaşmanın hükümlerine uygun TPAO tarafından yapılan 2b ve 3B sismik etütlerin masrafları Chevron Kara Deniz BV tarafından TPAO'ya geri ödenecek ve başarı durumunda ek 3B sismik etütler yapılacak.

Arama fazında açılacak ilk 2 kuyuda TPAO, sonrasında ise Chevron Kara Deniz BV ''operatör'' olarak atanacak. Geliştirme ve üretim masrafları Müşterek İşletme Anlaşması hükümleri uyarınca karşılanacak. Elde edilecek petrol ve doğalgaz anlaşmada belirtilen doğrultuda taraflarca paylaşılacak.

Önceki ve Sonraki Haberler