1. HABERLER

  2. PETROL

  3. TPAO Kıbrıs’ta petrolün izini buldu

TPAO Kıbrıs’ta petrolün izini buldu

Enerji Günlüğü - Istrancalar’da önemli bir doğalgaz yatağının bulunmasının ardından bir müjdeli haber de KKTC’den geldi. Yıllık 50 milyar doların...

TPAO Kıbrıs’ta petrolün izini buldu

Enerji Günlüğü - Istrancalar’da önemli bir doğalgaz yatağının bulunmasının ardından bir müjdeli haber de KKTC’den geldi. Yıllık 50 milyar doların üzerinde ithalatın yapıldığı enerji sektöründe arka arkaya kuyular açan TPAO’nun, KKTC’de Türkyurdu-1 kuyusunda devam eden sondaj çalışmalarında petrol ürünleri emarelerine rastladığı açıklandı. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, sondajın ilerletileceğini ve sonra Kıbrıs’ın batısında ikinci bir kuyu daha açılacağını söyledi.

İLK SONDAJ ÇALIŞMASINDA PETROLE ULAŞILDI
TPAO’nun nisan ayında sondaja başladığı KKTC’nin kara kesiminde ilk kez gerçekleştirilen hidrokarbon, petrol ve doğalgaz arama çalışmalarında 4 bin 75 metreye inildi. Güney Kıbrıs’ın geçen yıl Doğu Akdeniz’de petrol-gaz aramalarına başlaması ve doğalgaz keşfinin ardından KKTC, TPAO’ya KKTC etrafındaki deniz alanlarında petrol-doğalgaz arama ruhsatları vermişti. Enerji Bakanı Yıldız, KKTC Enerji Bakanı Sunat Atun ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, Türkyurdu-1’de sondaja devam edileceğini kaydetti ve “Sondaj’da ‘kaynak kaya’ dediğimiz bir kayaya rastladık; bu petrolle alakalı bir kısım emareler taşıyor. Şu anda bilimsel olarak sonuçlanmış, petrol ve doğalgazla alakalı bir sonuca ulaşmış değiliz” dedi. Yıldız, Türkyurdu-1’deki sondaj bittikten sonra Kıbrıs’ın batısında ikinci bir kara sondajı daha yapılacağını söyledi. Rusya ve İran’dan alınan doğalgazda, gaz alınmadığı halde ödeme yapılmasını öngören ‘al ya da öde’ sisteminin Botaş’ı zarara uğrattığı eleştirilerine de yanıt veren Yıldız, 2012 sonunda Rusya’yla, 2014 sonunda İran’la “al ya da öde” taahhüdünden kaynaklı herhangi bir miktar kalmayacağını söyledi. Yıldız “Türkiye’nin ‘al ya da öde’den dolayı kullanmadığı 1 metreküp doğalgaz olmayacaktır ve 1 dolarlık da artı para ödemeyecektir” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler