1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TPAO, Kırklareli’de doğal gaz arayacak

TPAO, Kırklareli’de doğal gaz arayacak

Kırklareli’nin Babaeski ilçesi sınırları içinde Oruçlu-1 adlı sondaj kuyusu açılarak doğal gaz aranacak.

TPAO, Kırklareli’de doğal gaz arayacak

Enerji Günlüğü - Türkiye Petrolleri A.O., Kırklareli’nin Lüleburgaz ve Babaeski ilçelerinde bir adet kuyu açarak doğal gaz arayacak. 

Türkiye Petrolleri A.O. Trakya Bölge Müdürlüğü tarafından Kırklareli İli sınırları içerisinde kalan AR/TPO/K/E18-d3,d4 nolu ruhsat alanında Babaeski ilçesinde Oruçlu-1 kuyusu açarak doğal gaz arama faaliyeti planlanıyor. Açılacak olan sondaj kuyusunda 3200 metreye kadar inilmesi ve maliyetinin yaklaşık 1 milyon lira olması öngörülüyor. 

Sondaj noktalarında çatlatma metodu uygulanmayacak. Sondaj öncesi yapılan çalışmalar ışığında her bir kuyudan günlük maksimum 100.000- 150.000 m3/gün üretim yapılabileceği tahmin ediliyor.

Sondaj çalışmaları sonrasında kuyuda yeterli gaz emareleri görüldüğünde muhafaza boruları indirilerek çimentolama yapılacak. Çimento kuruduktan sonra uygun kuyu başı ekipmanı montajı yapılacak ve Kuyu Tamamlama ekibine saha teslim edilecek. Kuyuda yeterli gaz emaresi görülmezse Petrol Kanunu'na ve Çevre Kanun ve Yönetmeliklerine uygun şekilde kuyu kapatılarak lokasyon toplama işlemleri yapılacak.

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler