1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Traktek, depolamalı Bozüyük RES kuracak

Traktek, depolamalı Bozüyük RES kuracak

Kütahya ve Bilecik il sınırları içinde 50 MW kurulu gücünde Bozüyük Elektrik Depolama Tesisi ve Rüzgâr Enerji Santrali kurulması planlanıyor. 

Traktek, depolamalı Bozüyük RES kuracak

Enerji Günlüğü - Traktek Enerji, 650 milyon lira yatırımla Kütahya ve Bilecik sınırları içinde 50 MW kurulu gücünde rüzgar enerji santrali ve depolama tesisi kuracak.  

Traktek Enerji Tedarik Depolama Ticaret A.Ş. depolamalı rüzgar enerjisi projelerine devam ediyor. Şirket tarafından Kütahya ili Domaniç ilçesi ile Bilecik ili Bozüyük ilçesi sınırları içerisinde 50 MW kurulu gücünde rüzgar enerji santrali ve yine aynı kapasitede elektrik depolama tesisi kurulması planlanıyor. Projenin değeri 650 milyon lira olarak hesaplanıyor. 

Proje kapsamında kurulacak Bozüyük RES’te 3,50 MWe gücünde 4 adet ve 3 MWe gücünde 12 adet olmak üzere toplamda 16 adet rüzgâr türbini kullanılacak. Santralde yılda 200 milyon kWh elektrik üretilmesi öngörülüyor. Üretilecek enerjinin 154 kV 1272 MCM ~(15+15) km iki ayrı tek devre EİH ile 154 kV Bilorsa-Tunçbilek A EİH'ye girdi çıktı şeklinde bağlanması planlanmakta olup gerektiğinde şebekeye geri verilmek üzere Elektrik Depolama Tesisine aktarılacak.

Proje ile üretilecek olan elektrik enerjisi konvansiyonel metotlara göre daha ekonomik şekilde üretilerek Türkiye’nin enerji ihtiyacının karşılanması, enerji piyasası kanun ve yönetmeliklerine uygun olarak serbest enerji piyasasının rekabet koşulları çerçevesinde ucuz ve kaliteli enerjinin tüketicilere ulaştırılması sağlanacak. 

Enerji Günlüğü 

Önceki ve Sonraki Haberler