1. HABERLER

  2. ETKİNLİKLER

  3. TRGas-Hub projesinin kapanış toplantısı yapıldı

TRGas-Hub projesinin kapanış toplantısı yapıldı

Enerji Günlüğü - PETFORM tarafından yürütülen TRGas-Hub isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı.PETFORM tarafından 2013 yılı Aralık ayından...

TRGas-Hub projesinin kapanış toplantısı yapıldı

Enerji Günlüğü - PETFORM tarafından yürütülen TRGas-Hub isimli projenin kapanış toplantısı yapıldı.

PETFORM tarafından 2013 yılı Aralık ayından beri yürütülen, ülkemizin “Doğal Gaz Ticaret Hubı” olma vizyonuna katkı sunması amacıyla hazırlanan ve AB tarafından fonlanan TRGas-Hub isimli projenin kapanış toplantısı 29 Şubat 2016 tarihinde, 09:30 – 12:00 saatleri arasında Ankara Swissotel’de gerçekleştirildi.

Türkiye’de bir ilk olma niteliği taşıyan ve enerji alanında özel sektör ve kamuyu bir araya getiren en kapsamlı proje olan TRGas-Hub Projesi’nin kapanış toplantısına projenin resmi ortakları olan ETKB Strateji Geliştirme Başkanlığı, European Federation of Energy Traders (EFET) ve ICIS Heren temsilcileri başta olmak üzere kamu ve özel sektörden üst düzey temsilciler katıldı.

AYTAÇ EREN PROJEYİ DEĞERLENDİRDİ

Türkiye enerji sektörünün, son 13 yıldır ülke ekonomimizde yaşanan hızlı büyümeye paralel olarak artan enerji ihtiyacını karşılamak adına liberalleşme ve rekabetin artmasına yönelik bir dönüşüm geçirdiğini ifade eden PETFORM Başkanı Aytaç Eren, proje kapsamında kurulan eğitim merkezi, üretilen müfredat ve eğitim materyalleri, oluşturulan e-learning simülasyonu ve Avrupa doğal gaz piyasalarından öğrenilenlerle birlikte, sektördeki insan kaynağının mesleki kapasitesini çok daha hızlı bir şekilde geliştirilebildiğini söyledi.

DOĞALGAZ SEKTÖRÜ ÖZEL SEKTÖR ELİYLE BÜYÜYECEK

Doğalgaz sektörünün bundan sonra özel sektör eliyle büyüyeceğini ve Bakanlığın bu politikasında bir değişikliğin olmayacağını ifade eden T.C. Enerji Bakanlığı Müsteşarı Fatih Dönmez zaman zaman eleştiri konusu olan çapraz sübvansiyonların da yılbaşından itibaren doğalgaz fiyatlarında olmadığını belirtti.

Dönmez, kanun değişikliğinin Bakanlığın gündeminde olduğunun altını çizerek, çoğunlukla herkesi tatmin edecek bir değişiklikle meclise gitmeyi hedeflediklerini vurguladı.

Rekabet üzerinden son tüketiciye yönelik fayda sağlanmasının ve serbestleşmenin desteklenmesinin Bakanlığın temel beklentileri olduğunu vurgulayan Dönmez özel sektörün varlığının piyasa için önemli olduğunu ve makro perspektif ile bakıldığında Türkiye’nin Avrupa’nın en büyük likit ticaret merkezlerinden biri olmasının istendiğini vurguladı.

Hem giriş kapasitelerinin artırımı hem de devlet elindeki tüm depolama tesislerinin BOTAŞ’a devredilmesi sonucu BOTAŞ’ın ayrıştırılmasının tam olarak gerçekleştirilmesiyle birlikte BOTAŞ Ticaret’in bölgede önemli bir piyasa oyuncusu olacağına ve bölge ülkeleri ile Avrupa’dan da gaz ticareti yapma imkanı bulacağına değinen Dönmez Türkiye’de gazın gazla rekabetini sağlayacak fiziksel ve mevzuatsal altyapı tamamlanmasıyla Türkiye’nin bölgedeki en likit ve büyük gaz ticaret merkezi olarak bölgesel fiyatlarda da benchmark olmayı hedeflediğini belirtti.

TRGAS-HUB PROJESİNİN KAPANIŞ TOPLANTISI YAPILACAK

Dengeleme piyasasıyla ilgili gelişmelerin EPDK’dan beklendiğini belirten Dönmez projenin kapanışıyla birlikte elde edilen tüm sonuçların hayata geçirilmesi gerektiğini ve PETFORM’un doğalgaz ve petrol arama-üretim sektörlerinin önümüzdeki 5 yıl vizyonuyla ilgili bir çalışma yapmasının uygun olacağını ifade etti.

Önceki ve Sonraki Haberler