1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. TSKB, Türkiye’de karbon salımını 12 milyon ton azalttı

TSKB, Türkiye’de karbon salımını 12 milyon ton azalttı

Enerji Günlüğü - Yenilenebilir enerji projeleri için toplam 4.9 milyar dolar kredi temin eden TSKB, yıllık 12 milyon ton karbon salımını engelledi.Kredi...

TSKB, Türkiye’de karbon salımını 12 milyon ton azalttı

Enerji Günlüğü - Yenilenebilir enerji projeleri için toplam 4.9 milyar dolar kredi temin eden TSKB, yıllık 12 milyon ton karbon salımını engelledi.

Kredi portföyünün yüzde 68’ini sürdürülebilirlik yatırımlarının oluşturduğu Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), bu güne kadar yenilenebilir enerji projeleri için toplamda 4.9 milyar dolar kredi vererek yıllık 12 milyon ton karbon salımının önüne geçti.

ENERJİ VERİMLİLİĞİNE 900 MİLYON DOLAR FİNANSMAN

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan TSKB Genel Müdürü Suat İnce şöyle konuştu, “Türkiye’nin kurulu yenilenebilir enerji gücünün yüzde 15’ini oluşturan 5.617 MW güce sahip, 299 yenilebilir enerji projesine kaynak yarattık. Enerji ve kaynak verimliliği alanında ise 131 projeye 900 milyon dolarlık finansman sağladık.”

FİNANS SEKTÖRÜ SÜRDÜRÜLEBİLİR DÖNÜŞÜMÜ DESTEKLİYOR

Finans sektörünün sürdürülebilirlik alanında yarattığı etkinin sadece kendi çevresel etkilerini kontrol altında tutmanın çok daha ötesine geçtiğini belirten İnce, sektörün, sağladığı fonlarla pek çok farklı endüstrinin sürdürülebilir dönüşümüne kaynak sağladığını söyledi. İnce, “Bu alanda yenilenebilir enerji, enerji ve kaynak verimliliği, çevre yatırımları, sürdürülebilir turizm gibi alanlardaki projeleri destekliyoruz. İşin sosyal tarafında, kadın istihdamı ile iş sağlığı ve güvenliği temalarımız var. Ar-Ge ve inovasyon da sürdürülebilirlik perspektifiyle odaklandığımız önemli alanlar.  Tüm bu yatırımlar, verimli ve katma değerli üretime büyük fayda sağlıyor” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler