1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Tunus`ta kaya gazı kavgası

Tunus`ta kaya gazı kavgası

Enerji Günlüğü - Petrol devi Shell, Tunus'da kaya gazı çıkarmak istiyor. Doğaya zarar verileceğinden endişelenenler de bu planlara karşı çıkıyor....

Tunus`ta kaya gazı kavgası

Enerji Günlüğü - Petrol devi Shell, Tunus'da kaya gazı çıkarmak istiyor. Doğaya zarar verileceğinden endişelenenler de bu planlara karşı çıkıyor. Projeyi destekleyenler ise Tunus'un 50 yıllık enerji ihtiyacının karşılacağını savunuyor.  Enerji devi Shell, şu sıralar Tunus'ta eleştirilerin odağında. Şirket,Katar'la yaptığı ortaklıkla Tunus'ta kaya gazı çıkarmaya hazırlanıyor. Shell'in bu girişimine karşı çıkanlar, şirketin ve şirkete destek veren Tunus hükümetinin, ülkeye çevrecilik açısından büyük zararlar verebileceğini iddia ediyor. Projeye destek verenler ise kaya gazı kaynaklarının ülkenin 50 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacağını  savunuyor.

Shell'in kaya gazı projesini en sert eleştiren isimlerden biri olan El Massar adlı partinin milletvekili Nadya Habani, Tunus'ta kaya gazı projesinin doğaya zarar vereceği konusunda endişeli. Proje hakkında hükümet tarafından yeterli bilginin sunulmamasından şikayetçi olan Habani, projenin acilen durdurulması gerekiğini savunuyor: "Eğer bu, ülkenin yarısını çöle dönüştürülmesi, sularının içilmez hale getirilmesi ve havasının kirletilmesi anlamına geliyorsa, bundan ne kazancımız olabilir? O zaman evlerimizde ısınırız, ama yiyecek birşey bulamayız."

YILLIK ENERJİ İTHALATI 2 MİLYAR DİNAR

Tunus'ta var olan gaz kaynakları komşu ülkeler Cezayir, Libya ve Fas'a kıyasla çok daha az olsa da ülkenin önümüzdeki 50 yıllık enerji ihtiyacını karşılayacak kapasitede. Projeye destek verenler, Arap Baharı sonrası ekonomisi zayıflayan Tunus'un buna ihtiyacı olduğunu savunuyor. Tunus, halihazırda enerji ithalatı ve teşvikler için yılda 2 milyar dinar, yani yaklaşık bir milyar euro harcama yapıyor. Bu da Tunus'un yıllık bütçesinin yüzde 8'ine tekabül ediyor.

Milletvekili Nadya Habani, Shell'le yapılan anlaşmanın Tunus'un yararına olacağına inanmıyor. Sanayi Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, Shell'in bu çalışmalar için normal şartlarda gerekenin dört misli bütçe ayırdığı belirtiliyor. Shell'in şirketinin en büyük hissedarı ise Katar. Tunus''ta En Nahda partisi'nin iktidara gelmesinden bu yana Katar Emirliği ile ticari ilişkilerin artış gösterdiği belirtiliyor.

"KAYA GAZI YERİNE RÜZGAR VE GÜNEŞ ENERJİSİNE YATIRIM YAPILMALI"

Tunus Enerji ve Madencilik Sektöründe Şeffaflık Derneği'nin yönetim kurulu üyesi mühendis Hamid el Matri, bu yüksek rakamlardan yola çıkarak Tunus'un bir laboratuvar olarak kullanılacağını savunuyor: "Shell'in yüksek teknolojik standartlara sahip olduğuna dair şüphem yok. Fakat Tunus hükümeti, vatandaşlarının sağlığı, su kalitesi ve doğasına zarar verecek adımlar atmamalı ve kısa, orta ve uzun vadede kaynaklarının korunması konusunda sorumluluk üstlenmelidir." Nadya Habani hükümetin kaya gazı yerine  rüzgar ve güneş enerjisine yatırım yapmasını istiyor, "Halkın büyük kesimleri hali hazırda evlerinin çatısına kurdukları güneş panellerinden elde ettikleri güneş enerjisi ile sıcak su ihtiyacını karşılıyor" diyor.

Etiketler : , , ,
Önceki ve Sonraki Haberler