1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Tüpraş’ın Kuzey Irak petrolüne ihtiyacı yok

Tüpraş’ın Kuzey Irak petrolüne ihtiyacı yok

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Taner Yıldız, TÜPRAŞ’ın bugün itibariyle Kuzey Irak petrolüne ihtiyacı olmadığını söylediğini açıkladı.İslami...

Tüpraş’ın Kuzey Irak petrolüne ihtiyacı yok

Enerji Günlüğü - Enerji Bakanı Taner Yıldız, TÜPRAŞ’ın bugün itibariyle Kuzey Irak petrolüne ihtiyacı olmadığını söylediğini açıkladı.

İslami Kalkınma Bankası ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ortaklığında düzenlenen "Sürdürülebilir Enerji Çözümlerinin Yaygınlaştırılması Bölgesel Konferansı"nda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bakan Yıldız, TÜPRAŞ’ın bugün itibariyle Kuzey Irak petrolüne ihtiyacı olmadığını söylediğini ifade etti.

Bakan Yıldız, "Türkiye şu an ham petrol tedarikini yaklaşık 13 ülkeden yapıyor. Bu ülkelerin sayısı bir yandan artar, azalır. Şu an da TÜPRAŞ, ham petrolü işleyecek olan TÜPRAŞ, Kuzey Irak petrolü ile alakalı bir talebinin olmadığını söyledi. Bunu alacak ve rafine edecek olan TÜPRAŞ'tır. Biz Bağdat ile ilişkilerimizi, şu an kamuoyunun algısından çok daha üst düzeyde götürmek durumundayız ve onu yapıyoruz. Irak bizim için önemli, biz de Irak için önemliyiz. Biz Irak ile ilişkilerimizi son derece iyi seviyede götürüyoruz. Bakarsınız yarın TÜPRAŞ bu petrole de talip olabilir ama bugün itibariyle Kuzey Irak petrolüne ihtiyacının olmadığını söyledi." dedi.

DÖVİZLE İLGİLİ VATANDAŞA ARTI YÜK BİNMEYECEK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Döviz rakamlarının, paritenin kısmen düşmesiyle beraber maliyetlerimizdeki yükün biraz azaldığını ama tamamen gitmediğini söylemem lazım. Şu anda vatandaşımıza gelecek artı bir yük bulunmamaktadır" açıklamasında bulundu.

CEYHAN'DA 2,5 MİLYON VARİL PETROL VAR

Kuzey Irak petrolüne ilişkin şu an Ceyhan'da 2,5 milyon varil petrol bulunduğu ifade eden Bakan Yıldız, şunları kaydetti:

"Kuzey Irak'a ayırdığımız tanklar doldu. Satışı için herhangi bir problem bulunmamakta. Bu petrol Irak'ın petrolü, satacak olan da Iraklılar. Aldığımız duyumlar ve yaptığımız konuşmalar bu petrolün satıldığı yönünde. Prosedür ise şunu söylüyor, normalde yaptığımız sözleşme; Halkbank'da hesap açılır, yapılan satışlar Halkbank'a yatırılır, bu bilgiler de hem Bağdat hem de Erbil'le şeffaf olarak paylaşılır. Biz bu süreç için hazırız. Biz bugün itibariyle de bu sevkiyatı yapabiliriz, yeter ki şartlar yerine gelmiş olsun."

AİHM'İN TAZMİNAT KARARI

Bakan Yıldız, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM), Kıbrıs konusunda Türkiye'yi tazminata mahkum etmesine ilişkin ise,"Bu tazminat kararı enerjiyle alakalı yapacağımız işleri ve iş birliğini tabii ki etkiler. Biz enerjinin bir gerginlik aracı olarak değil, uzlaşı aracı olarak kullanılmasına dikkat ederiz. Burada Güney Kıbrıs yerel yönetiminin, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'yle beraber yaptığı görüşmelerdeki iyileşme emarelerinin kesintiye uğramaması lazım. Ben diliyorum ki bu tür yapılar enerji üzerindeki siyasi yüklerin artmasına sebep olmasın. Zaman zaman siyaset enerjinin zaman zaman da enerji siyasetin üzerinde yüktür. Biz enerji üzerinde siyasi yükler istemiyoruz. Buna tarafların dikkat etmesi lazım." dedi.

ABD’YE 6 MİLYAR METREKÜP DOĞALGAZ SİPARİŞİ

"Belki dikkatinizden kaçmış olabilir, şu an ABD dünyaya ne petrol ne de doğalgaz ihraç ediyor, izole yalıtılmış bir bölge gibi. Bunların çözümlenmesi isteniyor ve bunun bir tek yolu var, dünya piyasasına doğalgazınızı ve petrolünüzü sunarsınız, Japonya ABD'nin 6,5 katı, AB üyesi ülkeler de ABD'nin 3 katı civarında enerji kaynaklarını kullanmak durumunda kalmazlar. Eğer Ukrayna AB üyesi ülkelerin, Norveç ile beraber en büyük tedarikçisiyse, bunların çözümü için de piyasaya mutlaka mal arz etmek durumundasınız, doğalgazsa doğalgaz, ham petrolse ham petrol..."

Bunların bir kısmının ABD'de kanunla garanti altına alındığını dile getiren Yıldız, "Eğer doğalgaz verecekse, ABD'ye enerji siparişini bir kez daha huzurlarınızda veriyorum, 6 milyar metreküp. Hemen tedarik edebiliriz" dedi.

UKRAYNA KRİZİNE KARŞI B PLANI VAR

Yıldız, Rusya'nın Türkiye'nin iş birliği yaptığı ve ilişkilerini iyi götürdüğü önemli bir ülke olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Ukrayna krizinin Türkiye'ye yansımayacağı kanaatindeyim. Krizin özellikle doğalgazdaki arz güvenliği ile ilgili konularda sıkıntı doğurmayacağına inanıyorum. Böyle bir risk var mı? Evet var, ama öngörümüz bu riskin minimize edileceği yönünde. Oradaki doğalgazın kesilmesi halinde Türkiye elektrik ihtiyacının yüzde 12,5'lik kısmına karşılık gelen kaynağını o hattan alıyor. Ama buna karşılık yine bizim B planlarımız var, diğer enerji kaynaklarını devreye alıyoruz."

SON İKİ HAFTADAKİ YAĞIŞLAR BARAJLARA YARADI

Taner Yıldız, barajlardaki su seviyesinin, son 2 haftadaki yağışlarla birlikte iyi bir performans gösterdiği bilgisini vererek, hala geçen yılın rakamlarına ulaşılmasa da herhangi bir enerji kesintisinin söz konusu olmadığını, enerji arzıyla alakalı Türkiye'de herhangi bir sıkıntının bulunmadığını söyledi.

Yağışların az olmasının, enerjinin diğer kaynaklardan üretilmesi anlamına geldiğini belirten Yıldız, buna bağlı olarak kurlarla ilgili soruyu da "Döviz rakamlarının, paritenin kısmen düşmesiyle beraber maliyetlerimizdeki yükün biraz azaldığını ama tamamen gitmediğini söylemem lazım. Şu anda vatandaşımıza gelecek artı bir yük bulunmamaktadır" şeklinde yanıtladı.

Önceki ve Sonraki Haberler