1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Tüpraş’tan okullar arası Robotik Kodlama Yarışması

Tüpraş’tan okullar arası Robotik Kodlama Yarışması

Tüpraş’ın Enerjimiz Geleceğe: Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum Projesi kapsamındaki ilk yarışma İzmir’deki ortaokullar arasında gerçekleşti.

Tüpraş’tan okullar arası Robotik Kodlama Yarışması

Enerji Günlüğü - Tüpraş, 2018’den bu yana MEB ile yürüttüğü “Enerjimiz Geleceğe: Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum” projesi kapsamında okullar arası ilk yarışmayı İzmir’de düzenledi. 27 Mayıs 2024 tarihinde Tüpraş İzmir Aliağa Rafinerisi sosyal tesislerinde gerçekleştirilen etkinlikte Tüpraş’ın İzmir’de robotik kodlama, üç boyutlu modelleme ve ahşap tasarım sınıfları kurduğu 8 ortaokul yarıştı.

7. ve 8. sınıflardan, 2’şer kız ve 2’şer erkek olmak üzere 4 kişilik takımlardan, 32 öğrencinin katıldığı yarışmada öğrenciler; robotik kodlama, 3 boyutlu modelleme ve ahşap tasarım sınıflarında öğrendiklerini, çağımızın önemli sorunlarına çözümler bulmak için kullandılar.

İklim değişikliğinin olumsuz etkilerine karşı yenilikçi çözüm önerileri içeren, enerji ve su tasarrufu sağlayan inovatif ve teknolojik proje tasarımlarını sunan öğrenciler MEB ve Tüpraş yönetiminin yer aldığı jüri tarafından değerlendirildi. Yarışmada İzmir il birincisi Bayraklı Kaymakam Özgür Azer Kurak Ortaokulu oldu. İl ikincisi Bornova Hilal Necmiye Hüsnü Ataberk Ortaokulu olurken, üçüncülük ödülünü Aliağa Atatürk Ortaokulu aldı. İl birincileri ödül olarak dizüstü bilgisayar, il ikincileri tablet, il üçüncüleri ise akıllı saat almaya hak kazandı. Dereceye giren ekiplere sertifikaları ve ödülleri MEB ve TÜPRAŞ yetkilileri tarafından verildi.

Çocukların küçük yaştan itibaren teknoloji ve inovasyonla tanışarak, tasarım yetkinliklerini geliştirmelerine katkı amacıyla Tüpraş; İstanbul ve rafinerilerinin bulunduğu Batman, Kırıkkale, İzmir ve Kocaeli’deki ortaokullarda 7. ve 8. sınıflar teknoloji ve tasarım dersleri müfredatına uygun olarak robotik kodlama ve 3 boyutlu modelleme eğitimlerini sürdürüyor.

Tüpraş, parçası olduğu Koç Holding’in Birleşmiş Milletler Kadın Birimi, Nesiller Boyu Eşitlik Forumu’ndaki küresel taahhütlerine katkı sağlamak üzere “Enerjimiz Geleceğe: Kodluyorum, Modelliyorum, Üretiyorum” Projesini, yeni yüzyılın gereklilikleri doğrultusunda geliştirmeye ve yaygınlaştırmaya devam edeceğini duyurdu.