1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Turcas Petrol performansını iyileştirmeye devam edecek

Turcas Petrol performansını iyileştirmeye devam edecek

2021’de madeni yağ satışından 55 milyar TL’nin üzerinde gelir elde eden şirket, perakende akaryakıt satışında en yüksek paya sahip oldu, elektrik üretiminde ise kendi rekorunu kırdı 

Turcas Petrol performansını iyileştirmeye devam edecek

Enerji Günlüğü -Turcas Petrol’ün 2021 Yılı Olağan Genel Kurul Toplantısı, Turcas Petrol A.Ş. CEO ve Yönetim Kurulu Üyesi Batu Aksoy, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu Aksoy Tarakçıoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Timuçin Tecmen, üst yönetim ve hissedarların katılımıyla Şirket Merkezi’nde gerçekleşti. Toplantıda; 2021 yılı faaliyet dönemine ait Finansal Tablolar, Bağımsız Denetim Kuruluşu Raporu ve Yönetim Kurulu Faaliyet Raporu değerlendirildi. 2021 yılına ait finansal tabloların görüşülerek onaylandığı toplantıda ayrıca 2021 yılına ilişkin kâr payı dağıtılmamasına yönelik karar da verildi.

KUYUCAK JEOTERMAL’İN SATIŞI

batu-aksoy.jpgToplantının en önemli gündem maddelerinden birinin Turcas Kuyucak Jeotermal Enerji Santrali’nin satışı olduğuna dikkati çeken Turcas CEO’su Batu Aksoy, “Turcas olarak enerji odaklı yatırım vizyonumuz ile şirket tarihimiz boyunca pek çok birleşme ve satın alma gerçekleştirdik. Son olarak; bildiğiniz gibi Turcas Kuyucak Jeotermal Elektrik Santrali’ndeki tüm hisselerimizi Fransız menşeli Albioma’ya devrettik. Türkiye’ye uzun vadeli ve doğrudan yabancı sermaye yatırımı getirilmesine vesile olmaktan memnuniyet duyuyoruz.  Bu satış işlemi sayesinde Turcas Petrol’ün konsolide finansal borçluluğunu da önemli seviyede azaltarak bu konudaki stratejimizi başarıyla uyguladık.”

55.5 MİLYAR TL’LİK SATIŞ

91 yıllık geçmişe sahip Turcas Petrol’ün tüm operasyonlarında ve iştiraklerinde güçlü performans sergilediğinin altını çizen Turcas CEO’su Batu Aksoy konuşmasına şöyle devam etti: “Turcas olarak; akaryakıt ve madeni yağlar sektöründeki iştirakimiz Shell & Turcas Petrol’de, Türkiye çapında 1.150’yi aşkın Shell markalı istasyon ağı, akaryakıt terminalleri, madeni yağ üretim ve pazarlama faaliyetleri ile 2021 yılında 55,5 Milyar TL net satış hasılatına ulaştık. Bu sayede sadece enerji sektörünün değil, Türkiye ekonomisinin önde gelen şirketleri arasındaki yerimizi korumaya devam ettik. Derince Madeni Yağ Fabrikamızdan 60’tan fazla ülkeye ihracat yaptık. Shell & Turcas; 2021 sonu itibariyle EPDK verilerine göre istasyonlardan direkt yapılan akaryakıt satışlarında %19,1 ile pazar liderliğini korudu. 2022 ilk çeyrekte de bu performans yükselerek devam etmektedir. Elektrik üretimi alanında ise 2021 yılında zorlu piyasa şartlarına rağmen kendi tarihimizin en yüksek yıllık üretim miktarına ulaşarak ulusal enerji sistemine 4,4 Milyar kWh elektrik temin ettik. Emre amadeliğin kritik öneme sahip olduğu bu dönemde 800 MW kurulu gücündeki Denizli Kombine Çevrim Elektrik Santralimiz, ülkenin artan elektrik ihtiyacının sağlanmasında önemli bir pay sahibi olmaya devam etti.” 

BAĞIMSIZ ÜYENİN GÖREV SÜRESİ UZATILDI

Turcas Petrol A.Ş.’de 2020’den bu yana Bağımsız Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yapan Lale Ergin’in görev süresinin uzatılmasına yönelik oylamanın da gerçekleştirildiği toplantıda; Lale Ergin’in Yönetim Kurulu üyeliğinin bağımsız üye statüsünde üç yıl daha uzatılmasına karar verildi. Ayrıca, görev süresi sona eren diğer Yönetim Kurulu Üyeleri’nin de görev süreleri üç yıl daha uzatılarak Turcas Petrol A.Ş. Yönetim Kurulu üyelerinde herhangi bir değişikliğe gidilmemiş oldu.

Önceki ve Sonraki Haberler