1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Türk Akımı gemisi İstanbul Boğazı'nı geçiyor

Türk Akımı gemisi İstanbul Boğazı'nı geçiyor

Enerji Günlüğü - Türk Akımı boru hattı inşaatı için Karadeniz'e doğru giden 444 metre uzunluğundaki 'Pioneering Spirit' adlı gemi İstanbul Boğazı'nı...

Türk Akımı gemisi İstanbul Boğazı'nı geçiyor

Enerji Günlüğü - Türk Akımı boru hattı inşaatı için Karadeniz'e doğru giden 444 metre uzunluğundaki 'Pioneering Spirit' adlı gemi İstanbul Boğazı'nı geçiyor.

Rusya'dan Türkiye'ye Karadeniz üzerinden doğalgaz sağlayacak Türk Akımı boru hattı inşaatı için Karadeniz'e doğru giden 444 metre uzunluğundaki 'Pioneering Spirit' adlı gemi, dün Çanakkale Boğazı'na ulaşmasının ardından İstanbul Boğazı'nı geçiyor.  

Hollanda'nın Rotterdam Limanı'ndan Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Anapa şehrine giden 403 bin 342 groston ağırlığında, 444 metre uzunluğunda ve 124 metre genişliğindeki Malta bayraklı 'Pioneering Spirit' adlı boru döşeme gemisi, üst düzey güvenlik önlemleri eşliğinde İstanbul Boğazı geçişine başladı. 

Dev boru döşeme gemisine, Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü'ne ait Kurtarma 4, 9 ve 10 römorkörleri ile 2 de hızlı tahlisiye botu, sahil güvenlik ekipleri ve deniz polisi eşlik ediyor. Güvenlik nedeniyle vapur seferleri iptal edildi.

Geçtiğimiz günlerde Gazprom kamu şirketi resmi sayfasından yapılan açıklamada, inşaat yüklenicisi olan Allseas'a ait Audacia gemisinin Rusya'nın Karadeniz kıyısındaki Anapa şehri yakınında Türk Akımı için boruları suya indirmeye başladığı, Karadeniz'in derin sularına gelindiğinde ise boru döşeme işini 'Pioneering Spirit'  adlı geminin üstleneceği belirtilmişti. 

RUSYA, TÜRK AKIMI'NIN DENİZ İNŞAATINA BAŞLADI

Önceki ve Sonraki Haberler