1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Türk şirketleri GTC ve HSB'den yüzer GES için ortak akıl

Türk şirketleri GTC ve HSB'den yüzer GES için ortak akıl

Marina altyapı ve ekipmanı üreticisi HSB Marine ile yerli güneş paneli üreticisi GTC Enerji kendi tasarladıkları ilk örnek yüzer GES’i kurup görücüye çıkardılar.

Türk şirketleri GTC ve HSB'den yüzer GES için ortak akıl

Enerji Günlüğü - Marina sektörüne yönelik altyapı ve ekipman üreten HSB Marine, tüm dünyada giderek daha çok ilgi gören yüzer güneş enerji santrali işine de el attı. Yerli güneş paneli üreticisi GTC Enerji ile HSB Marine ilk örnek yüzer GES’i kurup görücüye çıkardılar.

Türkiye’nin önde gelen yüzer platform tasarım ve inşa firmalarından HSB Marine ile yerli güneş hücresi ve güneş paneli üreten GTC Enerji, yüzer güneş enerji santralleri alanında işbirliğine gitti. İki şirket tarafından yerli ekipman ve yerli tasarıma sahip yüzer güneş enerji santrali tasarlandı. Yaklaşık 50 kW gücündeki örnek yüzer güneş enerjisi santrali ise Pendik Marina’ya kuruldu.

ayse-cigdem-besen-gtc-enerji.jpgFİBER YÜZDÜRÜCÜ KULLANILDI

GTC Enerji Yönetim Kurulu Başkanı Ayşe Çiğdem Besen, yüzer güneş santrallerinin dünyada özellikle Çin’de yaygın, Japonya’da da çoğaldığını hatırlatarak kurdukları örnek yüzer GES’in Türkiye açısından bir ilk olduğunu belirtti. Bugüne kadar geliştirilip uygulanan yüzer GES projelerinde plastik yüzdürücüler kullanıldığını kaydeden Besen, “Yerli tasarım yüzer GES’in yüzdürücü aksam kısmında, Çin ve Japonya’daki örneklerinden farklı olarak plastik aksam yerine fiber malzeme kullanıldı” dedi.

YÜKSEK VERİM İÇİN DAHA DİK AÇI

Ayşe Çiğdem Besen, yüzer GES tasarımında, Türkiye’nin mühendislik ve tasarım tecrübesinin büyük payı bulunduğunu ifade etti. Besen, “HSB Marine ile GTC Enerji olarak bu konuda uzun süredir birlikte çalışıyoruz. Türkiye’nin son 10 yılda marina, yat ve denizcilik endüstrisi alanında kazandığı tecrübeden yararlanıp fiber yüzdürücüler geliştirdik. Bu sayede yüzer platformun üzerine mekanik altyapı inşa ettik. Ve güneş panellerini bu platformun üzerine aynen karada uygulandığı şekilde yüksek verim sağlayacak bir açı ile yerleştirdik” diye konuştu.

ÇİFT YÖNLÜ ÜRETİM YAPAN HÜCRELER

Panelleri daha dik bir açı ile yerleştirmekle yüzde 5 daha yüksek verim sağlayabildiklerini anlatan Ayşe Çiğdem Besen, yerli tasarım örnek yüzer GES projesinde ayrıca çift yüzlü paneller kullanarak da daha yüksek üretim imkanı yarattıklarını aktardı. Besen şöyle dedi: “Paneller yüksek açı ile yerleştirilebildiğinden sistem alttan da ışık alabiliyor. Bu nedenle GTC’nin çift yönlü panellerini kullanarak ayrıca yüzde 7 daha yüksek elektrik elde edilebilmesini hedefledik. Bu da demek oluyor ki kurduğumuz bu sistem Çin’deki ucuz plastik yüzdürücüler üzerine tek yüzlü panellerin kullanıldığı yüzer GES’lere göre en az yüzde 12 daha fazla elektrik üretebiliyor.

TUZ VE NEME DAYANIKLI PANELLER

Ayşe Çiğdem Besen, yüzer GES’lerin karadaki sistemlerden arklı olarak yüksek nem ve ıslak ortamlarında çalışabilecek şekilde tasarlanması zorunluluğuna dikkat çekti. Besen “Bu nedenle örnek yerli tasarım yüzer GES’te hem çift yüzlü üretim sağlayabildikleri hem de denizdeki tuza ve neme son derece dayanıklı oldukları için ‘cam cam’ paneller kullanıldı. Neme ve tuza dayanıklılık önemli, çünkü bu santrallerin 20-25 yıl çalışabilmesi gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Mehmet KARA – Enerji Günlüğü

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler