1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TürkAkım Türkiye karasularına giriş yaptı

TürkAkım Türkiye karasularına giriş yaptı

Enerji Günlüğü - Rus doğal gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın denizaltı kısmında...

TürkAkım Türkiye karasularına giriş yaptı

Enerji Günlüğü - Rus doğal gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya taşıyacak olan TürkAkım Doğal Gaz Boru Hattı’nın denizaltı kısmında iki hattan ilki bugün Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yaptı.

TürkAkım Açık Deniz Doğalgaz Boru Hattı’nı oluşturacak hatlardan ilki, 4 Kasım 2017 tarihinde Türkiye’nin Münhasır Ekonomik Bölgesi’ne giriş yaptı. Dünyanın en büyük inşaat ve boru döşeme gemisi Pioneering Spirit, Türkiye ve Rusya münhasır ekonomik bölgeleri arasındaki geçişin bir simgesi olarak, deniz tabanına her iki ülkenin bayraklarının resmedildiği bir boru hattı kesiti yerleştirdi. 

RUSYA KARASULARINDA BORU YERLEŞTİRME TAMAMLANDI

Münhasır ekonomik bölgeler arası sınırın geçilmesi aynı zamanda deniz altında döşenen boru hatlarının Rusya münhasır ekonomik bölgesinde yer alan kesiminin tamamlanması anlamına geliyor. İki hattan oluşan projede, her bir hatta 224 kilometre olmak üzere toplam 448 kilometre yol kat edildi. Böylece projenin yaklaşık yüzde 25’inin yapımı altı aydan kısa bir sürede gerçekleştirildi. Takvime uygun olarak ilerleyen TürkAkım’dan doğalgaz akışının 2019 yılı Aralık ayında başlaması öngörülüyor. 

HATTIN SIĞ SU BÖLÜMÜ TEMMUZ’DA TAMAMLANMIŞTI

Pioneering Spirit, ilk hattı münhasır ekonomik bölgeler sınırına ulaştırmasının ardından diğer hattın derin sulardaki yapımına başlamak üzere Anapa açıklarına döndü. Allseas şirketine ait Audacia gemisi her iki hattın sığ sulardaki yapımını Temmuz ayı sonlarında bitirmiş bulunuyordu. Tercih edilen inşaat düzeni sayesinde Rusya münhasır ekonomik bölgesinde gerçekleştirilecek başlıca inşaat faaliyetleri tek seferde tamamlandı. 

Pioneering Spirit bundan sonra boru hatlarından ilkini Türkiye’deki kara çıkışına dek döşeyecek. TürkAkım’ı oluşturacak iki hat İstanbul’a yaklaşık 100 kilometre mesafedeki Kıyıköy beldesi civarında karaya çıkacak. 

Pioneering Spirit’in boru döşeme hızı günde 4 kilometreyi aşarken, gemi 1 Kasım 2017 tarihinde bir günde 5,15 kilometre boru döşeyerek bir rekora imza attı. Münhasır ekonomik bölgeler arasındaki sınırda yaklaşık 2171 metre olan su derinliği, TürkAkım güzergahının en derin noktasında 2198 metre olarak ölçülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler