1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TürkAkım’ın deniz bölümünün yüzde 30’u tamamlandı

TürkAkım’ın deniz bölümünün yüzde 30’u tamamlandı

Enerji Günlüğü – Rus doğal gazını Karadeniz’in derinliklerinden Türkiye’ye ulaştıracak olan TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın deniz bölümünün...

TürkAkım’ın deniz bölümünün yüzde 30’u tamamlandı

Enerji Günlüğü – Rus doğal gazını Karadeniz’in derinliklerinden Türkiye’ye ulaştıracak olan TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın deniz bölümünün yüzde 30’u tamamlandı.

29 Kasım itibarıyla, TürkAkım Doğalgaz Boru Hattı’nın Karadeniz tabanına inşa edilen iki hattı toplamda 555 kilometreye ulaştı. Bu veriye göre, TürkAkım’ın deniz bölümü inşaatının yüzde 30’u 7 aydan kısa bir sürede tamamlanmış oldu.

Boru hattını deniz tabanına döşeyen Pioneering Spirit gemisi, Karadeniz’deki çalışmalarını sürdürüyor. Dünyanın en büyük inşaat gemisi olan Pioneering Spirit, 4 Kasım tarihinde Türkiye’nin Ekonomik Münhasır Bölgesi’ne giriş yapmış olup halihazırda 2191 metre derinlikte boru döşeme faaliyetine devam ediyor. Geminin boru döşeme hızı günde ortalama 4 kilometreye ulaşıyor.

TürkAkım, Rus doğal gazını Karadeniz üzerinden doğrudan Türkiye’ye ve daha sonra Türkiye’nin sınır komşusu olduğu ülkelerin sınırına kadar ulaştırmayı planlıyor. Doğalgaz boru hattının ilk ayağı Türk piyasası için, ikinci ayağı ise Güney ve Güneydoğu Avrupa ülkelerinin doğalgaz temini için öngörülüyor. Her bir kolun kapasitesi yılda 15,75 milyar m3 olan hattın deniz bölümün inşaatı PAO Gazprom’un %100 iştiraki olan South Stream Transport B.V. şirketi tarafından gerçekleştiriliyor. 

Önceki ve Sonraki Haberler