1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Turkcell’in KKTC GES’i açıldı

Turkcell’in KKTC GES’i açıldı

Turkcell’in Kuzey Kıbrıs’ta kurduğu 900 KWp kurulu güce sahip Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali törenle hizmete açıldı.

Turkcell’in KKTC GES’i açıldı

Enerji Günlüğü - Turkcell’in Kuzey Kıbrıs’ta kurduğu 900 KWp kurulu güce sahip Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali törenle hizmete açıldı.

Enerji yatırımına iştiraki Enerjicell ile 2016’da başlayan Turkcell, grubun ilk güneş enerji santralini Kuzey Kıbrıs’ta kurdu. 900 KWp kurulu güce sahip Kuzey Kıbrıs Turkcell Güneş Enerji Santrali, yaklaşık 6 milyon TL yatırımla 4.5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı.

YILDA 1.5 MİLYON KWh ELEKTRİK ÜRETECEK

Türkiye’nin güneyinde, Akdeniz’in üçüncü büyük adasında faaliyet gösteren Kuzey Kıbrıs Turkcell’in ilk ve tek güneş enerji santrali, 10 dönümlük bir arazi üzerinde konumlandırılıp 4,5 ay gibi kısa bir sürede tamamlandı. Santralde 2 bin 500 adet yüksek verimli panel ile 9 adet santral tipi inverter kullanıldı. Orta gerilim üzerinden şebekeye tahmini yılda 1 milyon 510 bin 918 kilovatsaat enerji üretecek santral ile doğaya 906 bin 481 kg’lık karbon emisyonu salınımının engellenmesi bekleniyor. Santral sayesinde ayrıca, Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) şebekesindeki talep yükünün hafifletilmesi ve bölgedeki enerji kalitesinin iyileştirilmesine de katkı sağlanması hedefleniyor.

TURKCELL’İN İLKLERİNİ KKTC’DE HAYATA GEÇİRDİK

Santralin açılış töreninde konuşan Turkcell Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akça, enerjiyi ‘dijital hayatın hayat suyu’ olarak tanımladı: “Günümüzde artık enerji olmadan endüstriden, dijitalden ve yeni teknoloji gelişiminden bahsetmek mümkün değil. Dünyamızın kaynaklarını tüketen, çevreye ve insan sağlığına zarar veren sistemlerden öte doğal ve yenilenebilir sistemleri üretmek Turkcell’in temel görevlerindendir. Turkcell olarak bizler kendimizi “Dünyanın ilk dijital operatörü” olarak tanımlıyoruz. Şu anda Kuzey Kıbrıs’ta da var olan Turkcell’in geliştirdiği dijital servisleri Nepal’den Karayipler’e, Arnavutluk’tan Ukrayna’ya dünyanın birçok ülkesine sunuyoruz. Bu başarıyı bizler ilk olarak Kuzey Kıbrıs’ta sizler ile paylaştık. Turkcell olarak tüm yaptığımız işlerimizi ilk olarak Kuzey Kıbrıs’ta yapmaya gayret ediyoruz. Turkcell’in kuruluşundan sadece beş sene sonra Turkcell’in Türkiye’deki varlığını nasıl Kuzey Kıbrıs’a da taşımışsak, tüm yeni ürünlerimizi ve servislerimizi de ilk olarak burada sizlere sunuyoruz. Yenilenebilir enerji olan güneş enerjisine ilk yatırımımızı da ilk olarak Kuzey Kıbrıs’a yaptık. Bu bakımdan; Turkcell ve Kuzey Kıbrıs Turkcell arasındaki bağın, Türkiye’de yaşanan vatandaşlarla Kuzey Kıbrıs’ta yaşayan vatandaşlar arasındaki bağın ve Türkiye Cumhuriyeti ile Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’i arasındaki bağın ne kadar güçlü olduğunun bir ifadesi olduğunu vurgulamak istiyorum. Doğru bir iklimde ve doğru bir coğrafyada bu projeyi başlatmış olmak çok değerli.”

 

Önceki ve Sonraki Haberler
İlgili Haberler