1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. BİYOKÜTLE

  4. TürkÇim Edirne’nin atıklarını elektriğe dönüştürecek

TürkÇim Edirne’nin atıklarını elektriğe dönüştürecek

TürkÇim, Edirne’nin İpsala ilçesinde kuracağı 3 MW’lık biyogaz tesisinde günde 98 ton bitkisel ve hayvansal atığı işleyerek elektrik üretecek.

TürkÇim Edirne’nin atıklarını elektriğe dönüştürecek

Enerji Günlüğü - TürkÇim, Edirne’nin İpsala ilçesinde kuracağı 3 MW’lık biyogaz tesisinde günde 98 ton bitkisel ve hayvansal atığı işleyerek elektrik üretecek.

Edirne İli, İpsala İlçesi, Kumdere Köyünde Türk Çim Tarım Sanayi A.Ş. tarafından, 3 MW kapasiteli Biyogaz ve Organik Gübre Üretim Tesisi Projesi” gerçekleştirilmesi planlanıyor. Yaklaşık 26 milyon lira değerindeki proje kapsamında, yaklaşık 41 bin metrekarelik alanda kurulacak tesiste hammadde olarak büyükbaş hayvan dışkısı, tavuk gübresi, bitki dokusu atığı (çim silajı) ve tahıl taneleri kullanılacak. 

Bölgede bulunan Tavuk Çiftlikleri’nden ve gıda üretim tesislerinden temin edilecek olan bu hammaddelerden anaerobik fermantasyon yöntemi ile biyogaz elde edilecek. Üretilen biyogazdan, kojenarasyon motorlarıyla elektrik enerjisi üretilecek. 

Tesiste işlenecek 98 ton/gün bitkisel ve hayvansal atıklardan yılda 22 milyon 513 bin kWh elektrik üretimi hedefleniyor. Ayrıca 26 ton/gün organik katı fermente ürün de elde edilecek. 

Enerji Günlüğü

 

Önceki ve Sonraki Haberler