1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. JEOTERMAL

  4. Türkerler'den Alaşehir’e 664 milyon dolarlık JES yatırımı

Türkerler'den Alaşehir’e 664 milyon dolarlık JES yatırımı

Enerji Günlüğü – Türkerler Holding, Alaşehir’de 664 milyon dolarlık jeotermal tesis yatırımına hazırlanıyor.  Manisa’nın Alaşehir ilçesinde...

Türkerler'den Alaşehir’e 664 milyon dolarlık JES yatırımı

Enerji Günlüğü – Türkerler Holding, Alaşehir’de 664 milyon dolarlık jeotermal tesis yatırımına hazırlanıyor. 

 

Manisa’nın Alaşehir ilçesinde daha önce 336 milyon dolarlık jeotermal enerji santrali (JES) yatırımı yapan Türkerler Holding, bölgede yeni JES için hazırlık yapıyor. 

Farklı sektörlerde yatırımları bulunan Holding, ilk defa düzenlenen Alaşehir Üzüm Festivali’nin ana sponsorluğunu üstlendi. Türkerler Holding’e katkıları için verilen plaketi Alaşehir Kaymakamı Abdullah Uçgun’un elinden alan Yönetim Kurulu Başkanı Kazım Türker, yeni yatırımlarla birlikte bölgede kendilerine ait jeotermal yatırım bedelinin 664 milyon dolara ulaşacağını söyledi. 

Türkerler Holding daha önce Alaşehir bölgesinde JES 1 ve JES 2 Jeotermal Santralleri ile toplamda 200 milyon dolar değerinde yatırım yapmış ve 48MW kurulu güç elde etmişti. Kazım Türker, 30MW kapasiteli JES 3 santralinin inşaatının devam ettiğini kaydetti. 

Kazım Türker konuşmasını söyle sürdürdü: “Alaşehir'de kurduğumuz santrallerle yılda 360 milyon kWh enerji elde ediyoruz. Toplam 200 milyon dolarlık yatırım bedeliyle hayata geçirdiğimiz bu santrallere ilaveten, 136 milyon dolar değerinde yılda 220 milyon kWh enerji üretecek JES 3 santralinin inşaatı devam ediyor. JES 3 santralinin yapımından sonra, sırasıyla JES 4, 5, 6, 7 ve 8 yatırımlarını tamamlayarak, toplam 248MW kapasiteye ulaşmayı planlıyoruz. Bu projelerin tamamlanmasıyla yıllık üretim hacmi 1,8 milyon MWh’ya ulaşacak. Bölgeyi jeotermal enerji üssü haline getirmek istiyoruz”. 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler