1. HABERLER

  2. KÖMÜR

  3. Türkiye 2023’te elektriğinin üçte birinden fazlasını kömürden üretti

Türkiye 2023’te elektriğinin üçte birinden fazlasını kömürden üretti

Kömür yakıtlı elektrik santrallerinin geçen yıl Türkiye elektrik üretimindeki payları bir yıl öncesine göre %2 artarak yüzde 36,3 oldu. 

Türkiye 2023’te elektriğinin üçte birinden fazlasını kömürden üretti

Enerji Günlüğü - Türkiye’de 2023 yılında üretilen 326,3 milyar kilovaatsaat (kWh) elektriğin yüzde 36,3’ü kömürlü termik santrallerinden sağlandı.

Türkiye’de elektrik üretiminde kömürün payı artmaya devam ediyor. 2023 yılında üretilen 326,3 milyar kilovaatsaat elektriğin yüzde 36,3’ü kömürlü termik santrallardan sağlandı. Bu oran 2021 yılında yüzde yüzde 31,4, 2022 yılında ise yüzde 34,6’ydı. 

GAZ SANTRALLERİ İKİNCİ SIRADA

Elektrik üretiminde kömürlü termik santralları yüzde 21,4’lük oranla gaz santralları takip etti. Böylece, kömür ve gaz gibi iki fosil yakıtın elektrik üretimindeki payı bir önceki yıla göre yaklaşık bir puan artarak yüzde 57,7’yi buldu. 

YENİLENEBİLİRDE EN BÜYÜK PAY HES’LERİN

Yenilenebilir enerji tarafında ise hidroelektrik santrallar yüzde 19,6’lık payla ilk sırada yer aldı. Hidrolik enerjiyi yüzde 10,4 ile rüzgar, yüzde 5,7 ile güneş, yüzde 3,4 ile jeotermal enerji santralları izledi. Elektrik üretiminin yüzde 3,2’lik kısmı ise diğer enerji kaynaklarından elde edildi.

“İKLİM HEDEFİNE ULAŞMAK ZORLAŞACAK”

Ekosfer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Barış Eceçelik, kömürün elektrik üretimindeki payının artmasıyla Türkiye’nin sera gazı emisyon miktarının da artacağına dikkat çekerek, “Elektrik üretiminde fosil yakıtların payının son iki yılda yeniden yükselişe geçmesi, Türkiye’nin iklim hedeflerine ulaşmasını zorlaştıracak. Net sıfır emisyon hedefine bir an önce ulaşmamız için kömürlü termik santralleri kullanmaktan vazgeçmeli, enerji yoğunluğunu düşürerek yenilenebilir enerjinin payını artırmalıyız. Bir plan dahilinde kömürlü termik santrallerin kapatılması için tarih vermeliyiz” şeklinde konuştu. 

“GÜNEŞ’TEKİ ARTIŞ YETERLİ DEĞİL”

Eceçelik sözlerini, “Güneş ve rüzgar gibi enerji kaynaklarının elektrik üretimindeki payları ise küresel eğilimin aksine ciddi bir artış göstermedi. Rüzgardan elektrik üretimi 0,2 puan geriledi, jeotermal yerinde saydı güneş ise sadece 0,6 puan arttı. Türkiye gibi bir güneş ülkesi için bu artış yeterli değil. Enerji dönüşümünü hızlandırabilir, böylece hem iklim krizine katkımızı azaltır hem de hava kirliliği gibi sorunların büyümesini önleriz. Enerji ithalatına ödediğimiz para da azalmış olur” diyerek tamamladı. 

Önceki ve Sonraki Haberler