1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Türkiye Avrupa rüzgar yatırımlarında ilk beşte

Türkiye Avrupa rüzgar yatırımlarında ilk beşte

Türkiye, 1 milyar euroyu aşan karasal rüzgar enerjisi yatırımlarıyla 2020'de Avrupa'da en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk beşte yer aldı.

Türkiye Avrupa rüzgar yatırımlarında ilk beşte

Enerji Günlüğü - Türkiye, 1 milyar euroyu aşan karasal rüzgar enerjisi yatırımlarıyla 2020'de Avrupa'da en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk beşte yer aldı.

WindEurope tarafından hazırlanan Rüzgar Enerjisi Finansman ve Yatırım Eğilimleri raporuna göre, rüzgar enerjisi yatırımlarının hala cazip bir alan olmaya devam ettiği Avrupa’da rüzgar enerjisi sektörüne geçen yıl 42,8 milyar euro yatırım yapıldı. Türkiye, 1 milyar euroyu aşan karasal rüzgar enerjisi yatırımlarıyla 2020'de Avrupa'da en fazla yatırım yapan ülkeler sıralamasında ilk beşte yer aldı.

Bu dönemde yatırımların 26,3 milyar eurosu denizüstü (offshore) projeleri için kullanıldı ve toplam 7,100 MW offshore rüzgar enerjisi kapasitesinin kurulumu gerçekleşti.

Karasal rüzgar enerjisi sektörüne yapılan yatırım tutarı geçen yıl 16,5 milyar euroya ulaştı. Söz konusu yatırımla toplamda 12,500 MW kapasiteli karasal rüzgar santrali işletmeye alınmış oldu.

RÜZGAR YATIRIMLARINDA LİDER İNGİLTERE

Karasal ve offshore projelerinin yer aldığı toplam yatırım sıralamasında, 13,5 milyar euro yatırım tutarıyla Birleşik Krallık geçen yılı lider olarak tamamladı. Hollanda 7,9 milyar euro yatırımla Birleşik Krallık'ın ardından ikinci sırada yer aldı.

Sıralamada, Almanya 2,2 milyar euro yatırımla üçüncü, Fransa ise 1,8 milyar yatırımla dördüncü oldu.

Birleşik Krallık'ın dahil olmadığı karasal rüzgar enerjisi yatırım sıralamasında ise Türkiye, 1 milyar euroyu geçen karasal rüzgar enerjisi yatırımları sayesinde Avrupa'da 4. sırada yer aldı.

 

Önceki ve Sonraki Haberler