1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye Enerji Borsası için devlet özel sektör el ele...

Türkiye Enerji Borsası için devlet özel sektör el ele...

Enerji Günlüğü - Türkiye Enerji Borsası'nın kuruluşu ve işleyişine ilişkin yol haritası, kamu ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı 3. Enerji...

Türkiye Enerji Borsası için devlet özel sektör el ele...

Enerji Günlüğü - Türkiye Enerji Borsası'nın kuruluşu ve işleyişine ilişkin yol haritası, kamu ve özel sektör temsilcilerinin katıldığı 3. Enerji Ticareti Çalıştayı'nda çizildi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Metin Kilci’nin başkanlığında yapılan çalıştayda, Enerji Ticareti Derneği (ETD) üyeleri ve diğer sektör yöneticileri bir araya geldi. Türkiye Enerji Borsası için somut uygulama planının sunulduğu çalıştayda, elektrik ve gaz piyasalarının liberalleşmesinin önemi de vurgulandı.
ETD üyeleri toplantıda, Kasım 2011’de düzenlenen ikinci Enerji Ticareti Çalıştayı’ndan bu yana sürdürülen çalışmalar çerçevesinde Avrupa Enerji Borsası’nın da (EEX) katkılarıyla hazırladığı elektrik toptan satış piyasasının liberalleşmesine yönelik somut önerilerini sundu. Sektör temsilcileri, Çalıştay'da bu konuda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, EPDK, TEİAŞ ve diğer ilgili ekonomi ve mali kuruluşları ile görüş alışverişinde bulundu.
ETD Yönetim Kurulu Üyesi, Turcas Petrol CEO’su ve Çalıştay Başkanı Batu Aksoy, hükümetle işbirliği yaparak Türkiye Enerji Borsası için bir uygulama planı geliştirdiklerini belirtirken, "Borsanın son şekline dair kararı elbette yine hükümet verecektir. Ancak önerimizin, likit ve rekabetçi bir enerji piyasası oluşturmaya yönelik hükümetin hedefiyle uyumlu ve destekleyici olduğuna inanıyoruz" dedi. Çalıştay'da, kurulacak Enerji Borsası’nın amacı, arz ve talep dengesiyle belirlenen şeffaf ve iyi işleyen bir piyasanın kurulması olarak netleştirildi. Bu borsada ortaya çıkacak fiyatların, Türkiye’de ve yakın çevresinde yapılacak tüm enerji işlemleri için referans oluşturacağının altı çizildi. Hukuki çerçevenin belirlenmesinin ardından, TEİAŞ ve EEX arasında imzalanan mutabakat zaptı doğrultusunda uygulama çalışmalarına başlanabilecek.
Çalıştay’ın ikinci gündem maddesini, gaz piyasasının liberalleştirilmesine yönelik sektör girişimi oluşturdu. Petrol Platformu Derneği (PETFORM) Yönetim Kurulu Üyesi ve NaturGaz Genel Müdürü Arif Aktürk, konuyla ilgili şöyle konuştu: "Gaz iletimi altyapısının iyileştirilmesi için yatırımların artması ve tüm piyasa oyuncuları için eşit bir oyun alanı oluşturularak rekabetin teşvik edilmesi gerekiyor. Türkiye, dünyanın en büyük gaz rezervlerine yakın konumunu iyi kullanarak gazda arz güvenliği elde etmeli, doğalgaz fiyatlarının düşmesini sağlamalı ve sonucunda Orta ve Güneydoğu Avrupa ile Yakındoğu’nun enerji merkezi olmalıdır." Arif Aktürk ayrıca ETD ve PETFORM’un kamu kurumların gaz piyasasını geliştirmeye yönelik çalışmalarını, somut bir yol haritası oluşturarak destekleyeceklerini açıkladı.
ETD Yönetim Kurulu Üyesi ve Enerjisa Elektrik Enerjisi Toptan Satış A.Ş CEO’su Kiran Madisetti ise hükümetin, sektör temsilcilerinden gelen çözüm önerilerine sıcak bakmasından ve karşılıklı işbirliği ile güven ortamının varlığından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Madisetti, "ETD üyeleri olarak sektörde standartların tanımlanması, liberal, şeffaf ve rekabetçi bir piyasanın kurulması için çaba gösteriyoruz. Kısacası piyasamızın gelişerek liberalleşmesini destekliyor; yatırımcılar için cazip hale gelmesi, bunun sonucunda da Türkiye’nin arz güvenliğinin sağlanması için çalışıyoruz" diye konuştu.
3. Enerji Ticareti Çalıştayı'nın hazırlayıcıları arasında yer alan Enerji Ticareti Derneği (ETD), 2010 yılında Toptan Elektrik Satış Lisansı sahibi firmalar tarafından kuruldu. İstanbul merkezli faaliyet gösteren ETD, enerji sektörüne ait kurumlardan oluşan 35 üyeye sahip. ETD üstlendiği misyonu yerine getirebilmek için, EFET (European Federation of Energy Traders– Avrupa Enerji Tacirleri Federasyonu) başta olmak üzere, yerel ve uluslararası birçok kurum ve kuruluşlarla işbirliği halinde çalışmalarını sürdürüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler