1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Türkiye gaz borsası yolda: Doğalgazın da PMUM`u olacak

Türkiye gaz borsası yolda: Doğalgazın da PMUM`u olacak

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, doğalgaz piyasasında rekabetin sağlanması için BOTAŞ'ın daha geri plana çekileceğini,...

Türkiye gaz borsası yolda: Doğalgazın da PMUM`u olacak

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan, doğalgaz piyasasında rekabetin sağlanması için BOTAŞ'ın daha geri plana çekileceğini, elektrik piyasasındakine benzer bir piyasa mali uzlaştırma merkezi oluşturulacağını açıkladı.
Uluslararası Denetim ve Danışmanlık hizmet firmalarından Deloitte'un her yıl düzenlediği Global Enerji&Doğal Kaynaklar Forumu'na bu yıl İstanbul ev sahipliği yaptı. Forumun bu yılki konusu "Avrupa Enerji Arz Güvenliğinde Türkiye’nin Yeri ve Rolü / Enerji Kavşağında" oldu. Avrupa ve Türkiye'nin enerji arz güvenliğinin masaya yatırıldığı zirvenin gündeminde BOTAŞ ve Türkiye doğalgaz piyasasının liberalizasyonu çalışmaları da vardı.
Enerji ve Doğal Kaynaklar Bakan Yardımcısı Murat Mercan zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye’de hedeflenen doğal gaz piyasası ve bu piyasa içinde BOTAŞ'ın konumuna ilişkin bilgi verdi. Doğal Gaz Piyasası Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin Bakanlık tarafından hazırlanan taslakta BOTAŞ’ın üçe bölünmesinin öngörüldüğünü belirten Mercan, "BOTAŞ'ın LNG hariç yeni kontrat yapmamasının sağlanmasıyla pazar payının düşürülmesi hedefleniyor" dedi. Murat Mercan, özel sektöre doğal gaz ithalatı konusunda uygulanan kısıtlamaların yumuşatılacağını, hali hazırda özel sektör eliyle yapılan dağıtım faaliyetinin yeniden ele alınacağını, depolama yatırımlarının bazı muafiyetler verilerek cazip hale getirileceğini, doğal gaz arz noktalarının artırılması için özel sektörün iletim faaliyeti yapabilmesine olanak sağlanacağını söyledi. Murat Mercan ayrıca, elektrik piyasasında olduğu gibi doğalgaz piyasasında da bir dengeleme piyasasının oluşturulması için çalışıldığını açıkladı.

Önceki ve Sonraki Haberler