1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye için LED üretim fırsatı!

Türkiye için LED üretim fırsatı!

Enerji Günlüğü - Milliyet Köşe Yazarı Güngör Uras, akkor tipi ampullerin AB Komisyonu tarafından yasaklanmasını kaleme aldı.  “Ampulleri değiştireceğiz”...

Türkiye için LED üretim fırsatı!

Enerji Günlüğü - Milliyet Köşe Yazarı Güngör Uras, akkor tipi ampullerin AB Komisyonu tarafından yasaklanmasını kaleme aldı.  “Ampulleri değiştireceğiz” başlığıyla yayınlanan yazıda Uras, Led ampullerin Türkiye'de üretilmesi için neden yatırım yapılmadığını sordu. Uras yazısında. "Bizde Tefken, Philips ve Toprak grubunun ampul fabrikaları vardı. Bu fabrikalarda akkor ve floresan ampul üretilirdi. Ucuz ithal malların rekabeti ile 3 fabrika da kapandı. Her tür ampulü ithal ediyoruz. LED ampuller de Türkiye’ye ithal edilmeye ve piyasada satılmaya başlandı. Hükümetimizin akkor türü ampullerin ithalatını önlemeye dönük bir niyeti olup olmadığını öğrenemedim" ifadelerine yer verdi.

"Acaba bu teknoloji değişikliği bizim için bir fırsat olamaz mı?" diyen Güngör Uras, "Türkiye’de LED teknolojisi ile ampul üretmek için yatırım yapılamaz mı? Bilgimiz mi yetmez, paramız mı yetmez? Yoksa bu işi yapabilecek girişimciler, üretim başladıktan sonra ucuz ithalat nedeniyle daha önce kapanan 3 ampul fabrikası gibi bu işi yapacak fabrikanın da kapanmasından mı korkarlar?" diye yazdı. İşte Güngör Uras'ın o yazısı:

Ampulleri değiştireceğiz

Tasarruflu ampuller gerçekten tasarruflu mu?