1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Türkiye karbon nötr taşımacılık ile buluşuyor

Türkiye karbon nötr taşımacılık ile buluşuyor

Enerji Günlüğü - DHL Express sunduğu “Karbon Nötr” hizmeti ile taşıma sırasında üretilen karbondioksit salınımını dengeliyor ve her bir gönderimde...

Türkiye karbon nötr taşımacılık ile buluşuyor

Enerji Günlüğü - DHL Express sunduğu “Karbon Nötr” hizmeti ile taşıma sırasında üretilen karbondioksit salınımını dengeliyor ve her bir gönderimde iklim değişikliği ile mücadele ediyor. DHL Express’in “Karbon Nötr” hizmetini Türkiye’de ilk YÜNSA kullanacak.

DHL Express, ilk kez Türkiye’den dünyanın her yerine karbon nötr taşımacılık ürününü sunarak, Türk firmalarına taşıma sırasında üretilen karbondioksit salınımını dengeleme ve her bir gönderimde iklim değişikliği ile mücadele etme fırsatını sunuyor. DHL Express’in “Karbon Nötr” hizmetini Türkiye’de ilk kullanan ise YÜNSA olacak.

Yeni ürün,DHL Express ile gönderi yapan firmaların karbon ayak izlerini azaltmalarına fırsat sunmanın yanı sıra, 7 ülkede uygulanan Birleşmiş Milletler tarafından sertifikalı toplam 8 büyük çevre projesine de kaynak sağlayacak.

KARBON NÖTR, DÜNYADA 60 ÜLKEDE BAŞARI İLE UYGULANIYOR

Dünyada 60 ülkede başarı ile sunulan “karbon nötr” ürününün Türkiye ayağının lansmanında konuşan DHL Express Türkiye CEO’su Markus Reckling, “Sektörde ilk kez DHL’in sunduğu “Karbon Nötr” ürünü, yenilikçi ve lider duruşumuzun göstergelerinden biri. GOGREEN Karbon Nötr gönderilerde, ilgili veriler toplanarak DHL ağı içindeki taşıt, uçak ve binaların bilinen salınım faktörleri doğrultusunda hesaplamalar yapılıyor. Global bir patente sahip olan salınım hesaplama sistemimiz, CO2’nin hesaplanmasından, belirlenen miktarın kesin şekilde dengelenmesine kadar geçen sürecin tamamını en doğru şekilde uygulamamıza imkân veriyor” dedi.

DHL olarak global çapta uygulamaya koyduğumuz GOGREEN programımız ile uçaklarımıza taktığımız ek kanatlar, elektrik tüketimini en aza indirmek için çoğalttığımız cam tavanlı dağıtım merkezlerimiz, altyapı olarak uygun ülkelerde sayısını arttırdığımız elektrikli araçlar gibi sürdürülebilir yatırımlarla karbon ayak izimizi azaltmaya çalışıyoruz. Bugün ise, dünyada 60 ülkede, 110 DHL müşterisi ile birlikte başarı ile uyguladığımız “Karbon Nötr” ürününü Türkiye’de de hayata geçirerek, müşterilerimizin de karbon ayak izini azaltmalarına destek olmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Sektörü ileriye taşıyacak yenilikçi çözümleri sunmak üzere yatırımlarının bundan sonra da devam edeceğini vurgulayan DHL Express Türkiye’nin CEO’su Reckling, “Türkiye’de hızlı hava taşımacılık sektörünün yaratıcısı olarak yeni bir “ilk”i daha pazara sunmanın mutluluğu içerisindeyiz.Karbon Nötr ürünümüz ile müşterilerimiz, örneğin Türkiye’den Almanya’ya gidecek 2 kg’lık bir gönderi için, sadece yüzde 0,45 oranında bir fark ödeyerek, gönderilerinin çevreye verdiği zararı nötralize edebilecek. Bunun yanı sıra, hazırlayacağımız karbon ayak izi raporlamaları, ilgili analiz ve danışmanlık hizmetleri ile de tedarik zinciri optimizasyonu konusunda yenilikçi bir yaklaşımı sektöre sunuyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE’DE ÖNCÜLÜĞÜ YÜNSA YAPACAK

Türkiye’de henüz uygulanmaya başlayacak olan “Karbon Nötr” hizmetini ilk olarak Sabancı Grubu şirketi YÜNSA kullanacak. Toplantıda YÜNSA adına açıklama yapan Satış ve Pazarlama Müdürü Serhat ÖDÜK, “Türkiye’de tekstil sektöründe ilk kez karbon salınımını CDP’ye raporlayan şirket olarak YÜNSA, DHL Express’in hayata geçirdiği bu öncü ürünün Türkiye’deki ilk uygulayıcısı almaktan mutluluk duymaktadır. Dünyanın geleceği için “Karbon Nötr Taşımacılık” uygulamasında yer almak bizim sürdürülebilirlik ve çevre politikalarımızla birebir örtüşen bir uygulamadır. Bu işbirliğinin bizim işimize ve çevreye olan duyarlılığımıza verdiğimiz önemin güçlü bir göstergesi olacağını düşünüyorum” dedi.

“Bugün Karbon Saydamlık Projesi, atık yönetimi ve azaltma projeleri, organik atıklarımızın değerlendirildiği kompost projesi, enerji verimliliği yönetimi, hazırlıkları devam eden Sürdürülebilirlik Raporu gibi birçok çalışmamızda çevreye dair kullanımlarımızı ölçüyor ve raporluyoruz. Bu anlamda DHL Express’in yurtdışı gönderilerimizden kaynaklanan karbon salınımımızı hesaplayarak yılsonunda bize rapor halinde sunacak olması da tüm raporlamalarımıza katkı sağlayacaktır” diyen Serhat Ödük, Türkiye’de kendi sektörlerinde bu konudaki çalışmaları başlatan ilk şirket olmalarından duyduğu memnuniyeti de ifade etti.

7 ÜLKEDE 8 ÇEVRE PROJESİNE KAYNAK SAĞLAYACAK

Fosil yakıtların kullanımıyla atmosfere yayılan karbondioksit (CO2), küresel ısınmanın başlıca sorumlusu olarak gösteriliyor. Kullandığımız araçlardan, içtiğimiz suyun paketlenmesine, giydiğimiz kıyafetlerin üretimine kadar her şey, karbon salınımını artırıyor. Gözle görünmese de ardımızda karbon ayak izleri kalıyor.

DHL Express’in Türkiye’de hayata geçirdiği “Karbon Nötr” ürünü dünya genelinde SGS (Société Générale de Surveillance S.A) tarafından onaylanan çevre projelerine kaynak sağlıyor. Aralarında Türkiye’den Ankara’daki Çöp Gazı Santrali’nin de dahil olduğu 8 ayrı büyük proje, karbon salınımına karşı, DHL müşterilerinin de duyarlılığıyla dünyaya örnek olacak.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin başarı ile uyguladığı “Ankara Katı Atık Projesi” ile “Endüstri Parkı”na dönüşen Mamak Çöplüğü, Türkiye’deki birçok şehre örnek olurken dünyanın dört bir yanına model olarak da gösterilen bir konumda... “Ankara Katı Atık Projesi” ile çöp, enerji hammaddesi olarak kullanılıyor. Mamak Çöplüğünde biriken metan gazının bertarafı için kurulan santral, 16 jeneratörün ürettiği 25.4 Megawatt/saat elektrik enerjisi ve 10 yıllık rezerv kapasitesiyle eşdeğerlerine göre Dünya’nın en büyükleri arasında yer alıyor.

Desteklenen çevre projeleri

• Türkiye – Ankara Çöp Gazı Santrali

• Nikaragua – Rüzgar Enerjisi Santrali

• Uganda – Ağaçlandırma Projesi

• Çin – Aile Tipi Biyogaz

• Lesoto – Verimli Sobalar

• Hindistan – Biokütle Enerji Santrali

• Kamboçya – Seramik Su Arıtma Cihazı

• Çin – Rüzgar Enerjisi Santrali

Önceki ve Sonraki Haberler