1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Türkiye, rüzgarda en çok kurulum yapan 3’üncü ülke

Türkiye, rüzgarda en çok kurulum yapan 3’üncü ülke

AB ülkeleri geçen yıl elektrik ihtiyaçlarının %15’ini rüzgar enerjisinden elde etti. Türkiye’de ise bu oran 2021’de rekor artışla %10’a ulaştı. 2021 yılında Türkiye, Avrupa’da en çok kurulu kara rüzgar enerjisi gücünü devreye alan 3. ülke oldu

Türkiye, rüzgarda en çok kurulum yapan 3’üncü ülke

Enerji Günlüğü - WindEurope tarafından Avrupa Birliği ve çevre ülkelerinde yapılan Avrupa Rüzgar Enerjisi araştırmasının 2021 raporu yayınlandı. Araştırmada Avrupa’nın geçen yıl rüzgar enerjisinde 17 GW kurulu gücü devreye aldığı ve toplamda 236 GW kurulu rüzgar enerjisi gücüne ulaştığı raporlandı. 

2021’de rüzgarın parlayan yıldızı ise yaklaşık 1,5 GW kapasiteli rüzgar enerjisi kurulumu gerçekleştiren Türkiye oldu. Avrupa’da toplam kurulu rüzgar gücü bakımından 7. sıradaki konumunu koruyan Türkiye’nin rüzgar arenasında rekorlarla dolu bir yılı geride bıraktığını aktaran Ülke Enerji Genel Müdürü Ali Aydın, 2021 yılında Avrupa’da devreye alınan kurulu rüzgar enerjisi gücünde Türkiye’nin 3. sırada olduğuna da dikkat çekiyor.

AVRUPA HEDEFİNE ULAŞAMADI

Ekonomide yaşanan darboğaz ve küresel tedarik zinciri sorunları Avrupa’nın rüzgar enerjisindeki yıllık hedeflerine ulaşmasını geciktirdi. Geçen yıl yaklaşık 17 GW kurulu gücün devreye alınabildiği Avrupa’da toplam kurulu rüzgar enerjisi kapasitesi 236 GW’ye ulaşırken, rüzgardan elde edilen elektrik üretimi ise %15 olarak saptandı.

TÜRKİYE ÜÇÜNCÜ SIRADA

Avrupa’nın aksine rüzgar enerjisine büyük yatırımlar gerçekleştiren Türkiye ise kara rüzgarında 1.400 MW yeni kapasite ile en çok kurulum gerçekleştiren 3. ülke olurken, 12 milyon hanenin de elektriğinin rüzgardan karşılandığı bir yılı geride bıraktı. 

Türkiye’nin 2021 yılındaki rüzgar enerjisi yatırımlarının yüksek olduğuna dikkat çeken Ali Aydın’a göre, yapılan yatırımlar ve gösterilen üstün gayretlerle Türkiye’nin orta vadeye ait enerji projeksiyonlarında kurulu rüzgar enerjisi gücünü 20 GW’ye ulaştırabilmesi için yatırımlara devam etmesi gerekiyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler