1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Türkiye rüzgarda sınıfta kaldı

Türkiye rüzgarda sınıfta kaldı

Enerji Günlüğü - 48 bin MW'lık potansiyele sahip Türkiye rüzgar enerjisinden faydalanma anlamında sınıfta kalıyor.80 ülkede 1500'ü aşkın kurum ve...

Türkiye rüzgarda sınıfta kaldı

Enerji Günlüğü - 48 bin MW'lık potansiyele sahip Türkiye rüzgar enerjisinden faydalanma anlamında sınıfta kalıyor.

80 ülkede 1500'ü aşkın kurum ve kuruluşun üye olduğu Global Rüzgar Enerji Konseyi (Global Wind Energy Council - GWEC) 2014 yılı raporunda, 48 bin MW'lık potansiyele sahip Türkiye'nin sahip olduğu muazzam rüzgar kapasitesinden yeteri kadar yararlanılamıyor.

Uzmanlar İzmir gibi verimli “Rüzgar Irmakları”nın geçtiği bir bölgede yapılan RES yatırımlarını yeterli bulmuyor. Vatandaşların ve yatırımcıların rüzgar enerjisi konusunda bilgilendirilmesi ve devletin bu konuda yatırımcıları teşvik etmesi büyük önem taşıyor.

TÜRKİYE’NİN ENERJİ AÇIĞINI RÜZGAR IRMAKLARI KAPATACAK

Büyük rüzgar potansiyeline sahip bölgelerdeki rüzgar eğilimi “Rüzgar Irmakları” olarak tanımlanıyor. İzmir ise Türkiye’nin verimliliği en yüksek “Rüzgar Irmakları” ile uzmanların dikkatini çekiyor. Türkiye'de Çanakkale, İzmir, Balıkesir ve Hatay bölgesinde yoğunlaşan “Rüzgar Irmakları” değerlendirildiğinde yerleşim bölgeleri de göz önüne alındığında İzmir büyük bir rüzgar enerji üretim potansiyeli ile ön plana çıkıyor.

Rüzgar enerji santralleri kısa sürede inşa edilebilme ve yoğun “Rüzgar Irmakları”nın olduğu bölgelerde kesintisiz, verimli ve temiz enerji üretebilme kapasiteleriyle tercih edilen en düşük yatırım maliyeti olan elektrik üretim tesisleri olarak dünyada birçok ülkede enerji üretiminin büyük kısmını sağlıyor. Uzmanlar, RES’lerin bu ırmaklar dışında başka bir yere kurulamayacağını vurguluyor.

Önceki ve Sonraki Haberler