1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye’de 89 milyar dolar iklim dostu yatırım fırsatı

Türkiye’de 89 milyar dolar iklim dostu yatırım fırsatı

IFC Avrupa, OrtaDoğu ve Kuzey Afrika'da yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği ve iklim değişikliğine adaptasyon alanlarında 1 trilyon dolara yaklaşan yatırım fırsatı olduğunu belirtti. 

Türkiye’de 89 milyar dolar iklim dostu yatırım fırsatı

Enerji Günlüğü - IFC, yayınladığı raporda Avrupa, OrtaDoğu ve Kuzey Afrika (EMENA) bölgesinde yenilenebilir enerji, kaynak verimliliği ve iklim değişikliğine adaptasyon alanlarında 1 trilyon dolara yaklaşan yatırım fırsatı olduğunu belirtti. 

IFC’nin uluslar arası danışmanlık firması A.T. Kearney ve sürdürülebilir enerji sektöründe uzman EcoLtd ile işbirliği ile hazırladığı “EMENA’da İklim yatırımlarına Yönelik Fırsatlar” raporu 1 Kasım günü İstanbul’da gerçekleşen Financial Times/IFC İklim Yatırım Forumu’nda açıklandı.

Raporda EMENA’da yeralan 49 ülkeye ilişkin bulgular yer alıyor. Bölgedeki enerji talebi, nüfus artışı ve şehirleşme oranında daha önce görülmemiş bir artış olduğu ve buna paralel olarak sanayi, ulaşım ve altyapı yatırımlarına ihtiyaç olduğu belirtildi.

Dünya Bankası Grubu kuruluşu IFC raporuna göre Türkiye’de 2020 yılına kadar toplam 89 milyar dolar iklim dostu yatırım fırsatı bulunuyor. Bu tutarın 42 milyar dolarının enerji üretimi alanında, 22 milyar dolarının yenilenebilir enerji sektöründe; 4.5 milyar dolarının ticari sektördeki enerji verimliliği projelerinde, ve 30 milyar dolarının ise tüketici sektöründeki enerji verimliliği projelerinde bulunduğu belirtiliyor.

Önümüzdeki yıllarda gelişmekte olan ekonomilerin taleplerinin karşılanabilmesi için büyük yatırımlar yapılması gerektiğini ve bu yatırımların çoğunun özel sektörden geleceğini belirten IFC Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’dan Sorumlu Başkan Yardımcısı Dimitris Tsitsiragos şunları söyledi: “Rapor bir yandan EMENA bölgesinde iklim yatırımları açısından fırsatların büyüklüğüne dikkat çekerken aynı zamanda da bu bölgede özel sektörün halihazırda bu alana yönelik ciddi yatırımlar yapmakta olduğunu ortaya koyuyor. IFC olarak stratejik önceliğimiz olan bu alandaki yatırımları desteklemekten memnuniyet duyuyoruz.”

 

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler