1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye’de ilk çeyrekte 43 elektrikli araç satıldı

Türkiye’de ilk çeyrekte 43 elektrikli araç satıldı

Türkiye’de yılın ilk üç ayında toplam 43 yüzde yüz elektrikli araç satıldı. Yıl sonuna kadar satışların 200 adedi bulması bekleniyor.

Türkiye’de ilk çeyrekte 43 elektrikli araç satıldı

Enerji Günlüğü - Türkiye’de yılın ilk üç ayında toplam 43 yüzde yüz elektrikli araç satıldı. Yıl sonuna kadar satışların 200 adedi bulması bekleniyor.

Türkiye’de elektrikli ve hibrid otomobillerin 2019’a ait ilk çeyrek satış rakamları belli oldu. Elektrikli ve Hibrid Araçlar Derneği (TEHAD) tarafında açıklanan rakamlara göre, 2019 yılı ilk çeyreğinde toplam 43 adet yüzde yüz elektrikli araç satıldı ve trafikteki tamamen elektrikli araç sayısı 1169’a ulaştı. Yılın sonuna kadar %100 elektrikli modellerin satışının 200 adet olması bekleniyor. İlk çeyrekte satılan hibrit araç sayısı ise 1810 oldu. 

SATIŞLAR BEKLENTİLERİN ÇOK ALTINDA

Satış rakamlarını değerlendiren TEHAD Başkanı Berkan Bayram, satış rakamlarının beklentilerin çok altında kaldığına dikkat çekerek, ÖTV ve MTV’nin elektrikli otomobil pazarının büyümesinin önündeki en büyük engellerden olduğunu söyledi. Bayram, şöyle konuştu: “Avrupa’da elektrikli otomobil satışları yıllık bir milyon adete ulaşırken, Türkiye’de son 7 yılda henüz 1169 elektrikli araç trafiğe çıkabildi. Yıllık satış rakamları ise yılda 200’e henüz ulaşmadı. Burada ÖTV ve MTV'nin önemli bir engel yarattığını görüyoruz. Ülkemizde elektrikli otomobil vergi oranları KW gücüne göre %3 - %7 - %15 oranlarına sahip. Yani %145 ÖTV oranına sahip bir aracın muadil elektrikli modelini, %15 ÖTV oranı ile alabilmek mümkün. Liste fiyatı üzerinden KDV dahil %163’lük vergiye sahip bir araç için KDV dahil %33 oranında vergi ödeyerek bir elektrikli otomobile sahip olabilirsiniz. Aradaki vergi farkı %130 olmasına rağmen, ilk alım maliyetleri yüzünden tüketici elektrikli otomobilden uzak durmakta. Özellikle geçtiğimiz yıl kanunlaşan ve hiçbir ülkede uygulanmayan elektrikli otomobildeki MTV'nin, acilen kaldırılması, şirket adına alınan elektrikli araçlar için çevre destek primi olarak ek vergi teşviği sağlanması, tüketici adına ilk alım bedelinde sağlık destek primi olarak teşvik sağlanması gerekmektedir. Bu bakımdan tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Elektrikli ve Hibrid araçlara vergisel teşvik sağlandığı zaman sadece satış rakamlarında değil, tüm sektörü olumlu etkileyen değişimlerin yaşandığını hissetmek mümkün olacaktır.”

PAZARA YENİ GİREN MODELLER

pazara bu yıl yeni giren modellere değindi. Bayram, “Elektrikli modellerde Jaguar I-Pace toplam 21, hibrid modellerde ise Toyota Corolla 1219 adetlik satışla ilk çeyreği zirvede tamamladılar. Yine bu yıl ilk kez pazara katılan elektrikli modellerden Smart Fortwo EQ ise birinci çeyrekte 7 adet satışla güzel bir başlangıç yaptı.” dedi. 

İKİNCİ ELDE ARAÇ ARAYIŞI BAŞLADI

Türkiye’de her yıl elektrikli ve hibrid otomobil pazarına giren yeni modellerin olduğunu ve yıl sonuna kadar 40’a yakın modelin pazara gireceğini belirten Berkan Bayram, “Türkiye’de tüketicilerin elektrikli araçlara büyük ilgi duyduğunu, Nisan ayında düzenlediğimiz Elektrikli ve Hibrid Sürüş Haftası’nda canlı olarak gördük. Kullanıcılar bu alandaki gelişmeleri yakından takip ediyor ve yeni çıkan modelleri merak ediyor. Ancak bu araçlara sahip olma konusunda ilk alımdaki maliyetler ve vergi yükü, binlerce insanı ikinci el piyasasında bir arayışa itiyor. Bu sınırlı bir piyasa da olsa, devlet desteği ile daha çok cazip hale getirilebilir” dedi.

İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler