1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye’den ucuz enerji için uluslararası işbirliği önerisi

Türkiye’den ucuz enerji için uluslararası işbirliği önerisi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, son dönemde hızla artan fiyatlara karşı, enerji piyasalarında öngörülebilirliği artıran bir model oluşturmak üzere uluslararası işbirliği çağrısı yaptı. 

Türkiye’den ucuz enerji için uluslararası işbirliği önerisi

Enerji Günlüğü - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Endonezya’nın Bali kentinde düzenlenen G20 Enerji Bakanları Zirvesi kapsamında gerçekleştirilen Küresel Ekonomi ve Enerji Görünümü oturumunda bir konuşma yaptı. Covid 19 salgını sonrası toparlanma süreci ve jeopolitik gerginliklerin enerji sektörü üzerinde baskı oluşturduğuna işaret eden Bakan Dönmez, temiz enerji dönüşümlerinin tüm dünyada devam ettiğini, birçok ülkenin enerji dönüşüm politikaları kapsamında net sıfır hedeflerini duyurduğunu hatırlattı. 

KAYNAK VE GÜZERGAH ÇEŞİTLİLİĞİ 

Özellikle artan fiyatlar ve olağan dışı hava koşulları gibi nedenlerle enerji arz güvenliği endişelerinin sürdüğünü kaydeden Fatih Dönmez, “Jeopolitik gerilimler de bu endişeleri tetiklemekte ve piyasalarda istikrarsızlığa ve fiyat artışlarına neden olmaktadır. Bu nedenle dengeli, uzun vadeli ve akılcı bir planlama gerektiren enerji arz güvenliğimiz göz önüne alındığında kaynakların ve yolların çeşitlendirilmesi büyük önem arz etmektedir” diye konuştu. 

ENERJİ İTHALATÇISI ÜLKELER ZORDA

Petrol ve gaz fiyatlarının çok düşük olduğu 2020’deki G20 Enerji Bakanları Toplantısı’nda hem üretici hem de tüketici ülkeleri korumak amacıyla petrol ve gaz fiyatlarına yönelik mekanizma oluşturulmasının önemini vurguladığını kaydeden Dönmez şöyle devam etti: 

“Bugüne gelindiğinde ise yüksek petrol ve çok hızlı artış gösteren gaz fiyatlarına tanık olmaktayız. İthalata bağımlı ülkelerin çoğu, bu fiyatlar karşısında tüketicilerini korumak adına zarara uğramaktadır. Tabii ki bizler sadece liberal serbest piyasa uygulamalarını desteklemekteyiz. Ancak uluslararası kuruluşlar bu zor zamanlarda son kullanıcıları korumak adına piyasaların ve alternatiflerin öngörülebilirliğini artıran bir model oluşturabilir.” 

ENERJİ VERİMLİLİĞİ POLİTİKALARI 

Enerji alanındaki en önemli başlıklardan birinin verimlilik olduğunu hatırlatan Enerji Baranı Fatih Dönmez, yapılan araştırmalara göre tüketicilerin enerji verimliliği hakkında birçok çok şeyin farkında olmalarına rağmen gerekli önlemleri uygulamada başarısız olduklarını ortaya çıkardığına değindi. Yeni yaklaşımlar ve davranışsal politikalar etrafında inşa edilmiş farklı birtakım enerji verimliliği politikalarına ihtiyaç duyulduğunu anlatan Dönmez, “Tüketici davranışlarını değiştirmek zordur. Son 6 aydır birçok kampanyaya tanık olduk ancak bunların etkileri hala net değildir. Bu konuların uluslararası kuruluşların desteğiyle daha fazla üzerinde durulacağına inanmaktayız” diye konuştu. 

SÜRDÜRÜLEBİLİR EKONOMİK BÜYÜME 

G20 Enerji Zirvesi’nin “Enerji Dönüşümlerinin Hızlandırılması: Erişim, Teknoloji, Finans” başlıklı oturumunda da konuşan Enerji Bakanı Fatih Dönmez, temiz enerjiye geçiş hedeflemekle birlikte arz güvenliğini de önemsediklerini söyledi. Tüketicilere kesintisiz, ucuz ve kaliteli enerji tedariki sağlamayı amaçladıklarını kaydeden Dönmez, şöyle konuştu: 

“Türkiye olarak sürekli artan enerji talebi ve yüksek ithalat bağımlılığı ile gelişmekte olan bir ülke olduğumuzdan, sürdürülebilir ekonomik büyümeyi ön planda tutuyoruz. Ayrıca yerli petrol ve gaz arayıp bunların üretimini artırmak, petrol ve gaz tedarik kaynaklarını ve ilgili altyapıyı çeşitlendirmek, yenilenebilir enerji kullanımını yaygınlaştırmak, nükleer santraller kurmak ve enerji verimliliğini artırmak için de gerekli çabaları göstermekteyiz.” 

PV PANEL ÜRETİMİNDE DÖRDÜNCÜ SIRADAYIZ 

Türkiye’nin yenilenebilir enerjide kayda değer bir gelişme gösterdiğine dikkati çeken Dönmez, “PV panel üretim kapasitesinde dünyada 4’üncü sıradayız” dedi. Enerji dönüşümleri konusunda, finansmanın harekete geçirilmesi, uluslararası finans kuruluşlarından destek alınması ve yeni teknolojilerin maliyetlerinin düşürülmesinin son derece önemli olduğunu dile getiren Dönmez, “Enerji güvenliği ve dönüşümlerine yönelik daha güçlü politikaların geliştirilebilmesi için aramızdaki iş birliğinin en iyi çözüm olduğunun ve G20 üyelerinin bu güce sahip olduğunun altını çizmek isterim” diye konuştu. 

Önceki ve Sonraki Haberler