1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Türkiye’den Yunanistan’a Akdeniz’de gerilim yaratma mesajı

Türkiye’den Yunanistan’a Akdeniz’de gerilim yaratma mesajı

Enerji Günlüğü - Akdeniz’deki kıta sahanlığında bu sabah yeni bir sismik araştırma çalışmasına başlayan Türkiye, Yunanistan’a bölgede istikrara...

Türkiye’den Yunanistan’a Akdeniz’de gerilim yaratma mesajı

Enerji Günlüğü - Akdeniz’deki kıta sahanlığında bu sabah yeni bir sismik araştırma çalışmasına başlayan Türkiye, Yunanistan’a bölgede istikrara ve ikili ilişkilere zarar verecek tutumlardan kaçınması uyarısında bulundu.

Türkiye’nin ilk sismik araştırma gemisi Barbaros Hayreddin Paşa Gemisi bu sabah itibariyle (18 Ekim) Akdeniz’deki kıta sahanlığı içinde yeni bir sismik araştırma çalışmasına başladı. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı bu vesileyle yaptığı açıklamada Yunanistan’a bölgede istikrara ve ikili ilişkilere zarar verecek tutumlardan kaçınması uyarısında bulundu.

Açıklamada şöyle denildi: “Barbaros Hayreddin Paşa” gemisi tarafından Akdeniz’deki kıta sahanlığımızda bu sabah itibariyle yeni bir sismik araştırma faaliyetine başlanmıştır. Yunan Dışişleri Bakanlığı tarafından bu hususta dün yapılan basın açıklaması uluslararası hukuk bakımından tamamen temelsizdir. Yunanistan’ın gerçekçi olmayan iddialarında ısrar etmesi¸ ikili ilişkilere ve bölge istikrarına zarar vermekten başka bir sonuç doğurmayacaktır. Türkiye kıta sahanlığında uluslararası hukuktan kaynaklanan egemen hak ve yetkilerini kullanmaya devam edecektir. Bu vesileyle Yunanistan’a bölgede bir tırmanmaya neden olacak davranışlardan uzak durmasını salık veriyoruz." 

 
Önceki ve Sonraki Haberler