1. HABERLER

  2. SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK

  3. Türkiye`nin çölleşme risk haritası çıkarıldı

Türkiye`nin çölleşme risk haritası çıkarıldı

Enerji Günlüğü -Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'nin çölleşme risk haritasının çıkarıldığını söyledi.Orman ve Su...

Türkiye`nin çölleşme risk haritası çıkarıldı

Enerji Günlüğü -Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Türkiye'nin çölleşme risk haritasının çıkarıldığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, Birleşmiş Milletler'in (BM) çölleşme konusunda 'hassas' olarak değerlendirdiği Türkiye'nin çölleşme risk haritasının çıkarıldığının altını çizerek, "Türkiye'nin çölleşme kriter ve göstergeleri ilk defa belirlenerek ulusal ölçekte çölleşmeye duyarlı alanlar tespit edildi ve ülkemizin risk haritası çıkarıldı" dedi.

Çölleşme ve Erozyonla Mücadele (ÇEM) Genel Müdürlüğü ve TÜBİTAK-BİLGEM tarafından 1,5 yıl süren proje kapsamında çölleşme açısından öncelikli ve hassas alanların tespit edildiğini kaydeden Prof. Dr. Eroğlu, "Proje kapsamında, çölleşmeyi bütün yönleriyle ele alabilmek için farklı üniversitelerden ve farklı uzmanlıklardan 10 akademisyen TÜBİTAK-BİLGEM bünyesinde birlikte çalıştı. Böylece ortaya konulan çölleşme modeli çölleşmeyi iklim, su, toprak, arazi örtüsü, arazi kullanımı, topoğrafya, jeomorfoloji, sosyo-ekonomi ve yönetim olarak bütün yönleriyle ele alan bütüncül bir çalışma oldu." dedi.

COĞRAFİ TABANLI SİSTEM GELİŞTİRİLDİ

Türkiye'nin çölleşme risk haritasının çıkarıldığının altını çizen Prof. Dr. Eroğlu, sistemin coğrafi tabanlı olarak geliştirildiğini kaydederek, "Ülkemizin çölleşme kriter ve göstergeleri ilk defa belirlenerek ulusal ölçekte çölleşmeye duyarlı alanlar tespit edildi. Daha sonra çölleşme modeli ve ?Türkiye Çölleşme Risk Haritası? oluşturuldu. Projenin pilot sahası olan Gediz Havzası?nda doğrulama ve kalibrasyon çalışmaları tamamlandı. Çölleşme modeli ve risk haritasının yüzde 90 güven aralığı içinde mikro havza bazında yüzde 94 tutarlı netice ürettiği tespit edildi. Bu doğrulama ve kalibrasyon çalışması bütün Türkiye'yi kapsayacak şekilde 25 havzada devam edecek." dedi.

Bakan Prof. Dr. Eroğlu, bu alanlarda yürütülen çalışmaların etkin şekilde takibi sayesinde yatırımların başarıya ulaşmasına zemin hazırlayacak projenin, tabii kaynakların dengeli kullanılması ve korunmasına yönelik önemli kazanımlar sağlayacağını da sözlerine ekledi.

TOPRAKLARIMIZIN YARISI RİSK GRUBU

Türkiye Çölleşme Risk Haritası'na göre ülkemizin yaklaşık yüzde 47'si orta ve üzeri çok yüksek risk grubunda yer alıyor. Çölleşmenin görüldüğü Konya-Karapınar, Iğdır-Aralık ve Urfa-Ceylanpınar çok yüksek risk taşıyan bölgeler olarak görülürken Tuz Gölü havzası, Ereğli-Karaman bölgesi, Urfa-Ceylanpınar-Mardin-Batman hattı, Eskişehir çevresi ise orta ve yüksek risk grubunu oluşturuyor.

Önceki ve Sonraki Haberler