1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Türkiye`nin dünya enerji piyasasında önemi artıyor

Türkiye`nin dünya enerji piyasasında önemi artıyor

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin bölgesel bir enerji geçiş merkezi ve büyüyen bir tüketici olarak dünya enerji piyasasında önemi artıyor.Uluslararası...

Türkiye`nin dünya enerji piyasasında önemi artıyor

Enerji Günlüğü - Türkiye'nin bölgesel bir enerji geçiş merkezi ve büyüyen bir tüketici olarak dünya enerji piyasasında önemi artıyor.

Uluslararası Enerji Ajansı’nın (IEA) yayınladığı Türkiye analizinde, Türkiye'nin dünya enerji piyasalarında öneminin, bölgesel bir enerji geçiş merkezi ve büyüyen bir tüketici olarak artmakta olduğu belirtildi.

Türkiye için bir analiz yayınlayan IEA, Türkiye'nin enerji talebinin son birkaç yılda hızlı bir şekilde arttığını ve talepteki bu artışın büyük olasılıkla gelecekte de büyümeye devam edeceğini vurguladı.

Son 10 yılda Türkiye ekonomisinin büyüdüğünü ve petrol, diğer likit yakıtlara talebinin arttığını belirten IEA, Türkiye'nin petrol ihtiyacının neredeyse tamamını ithalatla karşıladığına ve yurtiçi rezervlerinin sınırlı olduğuna dikkat çekti.

Türkiye'nin Batman ve Adıyaman bölgesinde toplam 295 milyon varil kanıtlanmış petrol rezervi olduğunu belirten IEA, 438 milyon varil civarında henüz açıklanmamış rezerv olduğunu tahmin ettiklerini vurguladı.

Önceki ve Sonraki Haberler