1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Türkiye’nin ilk kooperatif GES’i Seferihisar’da kurulacak

Türkiye’nin ilk kooperatif GES’i Seferihisar’da kurulacak

Enerji Günlüğü - İzmir’in sakin şehir ünvanlı ilçesi Seferihisar’da kurulacak ilk güneş enerjisi santrali için arazi tahsisi yapıldı. Santralin...

Türkiye’nin ilk kooperatif GES’i Seferihisar’da kurulacak

Enerji Günlüğü - İzmir’in sakin şehir ünvanlı ilçesi Seferihisar’da kurulacak ilk güneş enerjisi santrali için arazi tahsisi yapıldı. Santralin kurulmasıyla birlikte Türkiye’de ilk kez, bir enerji santrali, bir kooperatif bünyesinde üretim yapacak.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer’in 2016 yılı sonunda büyük hedeflerinden biri olarak açıkladığı “Güneş Enerji Santrali” (GES) kurulum aşamasına geldi. Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi’nin (SEYEKO) kurulmasıyla başlayan süreçte, ilk güneş santralinin kurulacağı arazi de belirlendi. Şubat 2018 olağan belediye meclis toplantısında Ulamış Mahallesinde yer alan arazi SEYEKO’ya devredildi. Pilot proje olarak Ulamış’ta başlayacak projeyle en az 100 kilovatlık elektrik üretecek güneş santrali kurulacak. 

KOOPERATİF ÜYLERİ 9 YILDA HARCAMALARINI AMORTİ EDECEK

Yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler veren Seferihisar Yenilenebilir Enerji Kooperatifi Üyesi Adil Alper Coşkun, “Belediyemiz ve kurduğumuz kooperatifimiz ortaklığıyla çok ciddi çalışmalar gerçekleştirdik ve önemli yol kat ettik. Kooperatifimize üye olarak bu işe girecek vatandaşlarımız 9 yıl içerisinde sisteme harcadıkları maliyeti amorti edecekler ve 21 yıl boyunca üzerine para kazanacaklar” ifadelerini kullandı.

SEFERİHİSAR GÜNEŞ, RÜZGAR VE JEOTERMAL CENNETİ

Uzun zamandır yoğun mesai harcadıkları projede sona yaklaşmanın mutluluğunu yaşadıklarını kaydeden Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Seferihisar güneş, rüzgar ve jeotermal kaynaklar açısından bir cennet. Yenilenebilir enerji adını taşıyan bu kaynaklar, muazzam bir potansiyele sahip. Güneş, rüzgar ve jeotermal kaynaklar kullanıldığında Seferihisar yıllık toplam elektrik tüketiminin 10 katını yenilenebilir enerjiyle karşılayabilecek bir coğrafya. Ne yazık ki bugüne kadar yeterince iyi kullanılmamış. Gözümüzün önünde duran bu kaynakların kullanılamaması vicdanımızı sızlatıyor. 300 gün güneş alan ülkemizde güneş enerjisiyle ilgili yasal düzenlemelerin kooperatif çatısı altında yatırım yapmayı kolaylaştırıcı değil engelleyici olması nedeniyle bugüne kadar çok zaman kaybettik. Şimdi, Seferihisar büyük bir devrime imza atacak. Türkiye’de ilk kez, bir enerji santrali, bir kooperatif bünyesinde üretim yapacak. Dileğimiz sadece kurucu ortaklarla başlattığımız bu yolculuğa tüm Seferihisarlıların katılması, herkesin bu memleketin nimetlerine ortak olmasıdır” dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler