1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. RÜZGAR

  4. Türkiye’nin ilk rüzgâr türbini konseri Enerjisa Üretim’den

Türkiye’nin ilk rüzgâr türbini konseri Enerjisa Üretim’den

Enerjisa Üretim, rüzgâr enerjisine ilişkin farkındalık yaratmak amacıyla Balıkesir’de Türkiye’nin ilk rüzgâr türbini konseri etkinliğini düzenledi. 

Türkiye’nin ilk rüzgâr türbini konseri Enerjisa Üretim’den

Enerji Günlüğü - Enerjisa Üretim, Balıkesir’de bulunan rüzgar santralinde 21 Haziran Dünya Müzik Günü için 85 metre yüksekliğindeki rüzgâr türbininin zirvesinde 2 saat süren bir konser etkinliği düzenledi.

Türkiye’nin yerli ve yenilenebilir enerji hedefleri açısından stratejik öneme sahip olan rüzgâr enerjisine dikkat çekmek amacıyla, çeşitli platformlarda çok sayıda proje geliştiren Enerjisa Üretim, Balıkesir’de bulunan rüzgar santralinde bir ilke imza attı. 85 metre yükseklikte gerçekleşen DJ performansı, Türkiye’de rüzgâr türbini üstünde yapılan ilk konseri olmanın yanı sıra, müzik dünyası açısından da ilklerin etkinliği oldu. Dj Buse Hacıoğlu, kanat yüksekliği 135 metre olan rüzgar türbininin 85 metre yükseklikteki nasel kısmında sunduğu performans ile Türkiye’nin en yüksekte gerçekleşen konserine imza attı. Hacıoğlu aynı zamanda bu yükseklikte konser veren dünyanın ilk kadın DJ’i oldu. İş sağlığı ve güvenliği önemlerinin üst seviyede alındığı çekimin öncesinde ekip, iki gün süren yüksekte çalışma eğitimlerini tamamlayarak performansını gerçekleştirdi.

 

EZGİLER ENERJİSA ÜRETİME ÖZEL OLARAK DÜZENLENDİ

Etkinlikte yer verilen tüm ezgilerin Enerjisa Üretim için özel olarak düzenlendiği ve şarkının hem isim hem de telif başvurularının gerçekleştirildiği belirtildi. Eserin; müzik arşivinde resmi olarak yer alması ve Türkiye’nin ilk rüzgâr türbini konseri ezgilerinin ölümsüzleştirilmesi planlanıyor.

BU YÜKSEKLİKTE PERFORMANS SERGİLEYEN İLK KADIN DJ

Dünyada bu yükseklikte performans sunan ilk kadın DJ olan Buse Hacıoğlu ise, “Benim için çok özel, gurur dolu ve heyecan verici bir deneyimdi. Çevre ve temiz enerji konusunda insanları bilinçlendirmek üzere atılan her bir adım çok değerli. Bunu bir de evrensel müzikle birleştirmek benim için ayrı öneme sahip. Böyle bir amaca hizmet eden projede yer aldığım için çok mutluyum. Konseri müzik severler için de ölümsüzleştirmek istedik ve bir bölümü kayda alarak hem benim hem de Enerjisa Üretim’in sosyal medya kanallarından yayınladık. Bu fırsatı sunan Enerjisa Üretim’e teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. 

Enerjisa Üretim İnsan ve Kültür Genel Müdür Yardımcısı Ayşegül Gürkale de, Dünya Müzik Günü vesilesiyle, sürdürülebilirliğin ve yenilenebilir enerjinin önemini bu kez müziğin gücüyle, tutkusuyla aktarmak istediklerini kaydetti. 

Önceki ve Sonraki Haberler