Türkiye’nin ilk yerli güneş hücresi yatırımcılarla buluştu

Bereket Enerji Grubu tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli güneş hücresi yatırımcılarla buluştu.

Türkiye’nin ilk yerli güneş hücresi yatırımcılarla buluştu

Enerji Günlüğü - Bereket Enerji Grubu tarafından üretilen Türkiye’nin ilk yerli güneş hücresi yatırımcılarla buluştu.

Türkiye’nin ilk ve lider entegre enerji kuruluşlarından Bereket Enerji Grubu tarafından Parla markasıyla üretilen, Türkiye’nin ilk yerli güneş hücresi, 12. Solarex Uluslararası Güneş Enerjisi ve Teknolojileri Fuarı’nda yatırımcılarla buluştu.

VERİMLİLİK ARTTI

Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, güneş panelinden sonra milli bir proje olarak yerli hücre üretimini gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirtti. Saldanlı, ‘’Ülkemizin ilk yerli güneş hücresini ürettiğimiz fabrikamızdaki toplam üretim kapasitesi 130 MW’tır. Bu da yıllık 26 milyon adet hücre üretimi demektir. Panel fabrikamızın üretim kapasitesi de 150 MW’tır. 2018 yılı sonunda deneme üretimlerine başladığımız tesislerde multi kristal standart hücrelerde yüzde 19, mono kristal PERC tipi hücrelerde ise yüzde 21 verime ulaşılmıştır” dedi. 

Parla markasıyla, hem panel ve hücre hem de kurulum hizmetleriyle güneş sektöründe entegre fabrika olarak çalıştıklarını dile getiren Saldanlı, böylece Türkiye ekonomisi için bu alanda yeni bir değer yarattıklarını ve yüksek teknolojiyle üretim gerçekleştirdiklerini vurguladı.

T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yerli ve milli üretim anlayışı doğrultusunda, TÜBİTAK destekli Milli Güneş Enerjisi Santrali Geliştirilmesi (MİLGES) projesi kapsamında bu yatırımı hayata geçirdiklerine dikkat çekti. Türkiye’nin ilk endüstriyel fotovoltaik güneş hücresi üretim fabrikası olma özelliği taşıyan Denizli’deki tesislerde, silisyum tabanlı multi ve mono kristal, standart (Al-BSF) ve PERC tipi hücreler üretiliyor.

 

Önceki ve Sonraki Haberler