1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Türkiye`nin nükleer çubukları buradan gelecek

Türkiye`nin nükleer çubukları buradan gelecek

Türkiye nükleer enerji konusunda Rusya ile derin işbirliğini somutlaştırmaya hazırlanıyor. Çevreci örgütlerin, sivil toplum kuruluşlarının yıllardır...

Türkiye`nin nükleer çubukları buradan gelecek

Türkiye nükleer enerji konusunda Rusya ile derin işbirliğini somutlaştırmaya hazırlanıyor. Çevreci örgütlerin, sivil toplum kuruluşlarının yıllardır sürdürdüğü karşı kampanyalar hükümetlerin politikalarını değiştirmeye yetmiyor. Çernobil ve Fukuşima facialarının ardından Enerji Bakanlığı adeta kılı kırk yararak karar vermeye çalışırken, Türkiye'nin tercih ettiği model sır gibi saklanıyor.

RUSYA'NIN GÜVENLİK GARANTİSİ

Nükleer enerji konusunda Rusya'nın geliştirdiği teknoloji dünyanın en güvenilir devlet markası olarak ün yapıyor. Türkiye hem bölgesel işbirliği hem de Moskova ile yürüttüğü stratejik ticaret seçeneklerini çeşitlendirmek için nükleer santrali Rusya ile birlikte yapmaya önem veriyor. Rusya'nın geliştirdiği 3. nesil VVER 1000 reaktörleri batılı ülkelerin de kullanmayı tercih ettiği model olarak biliniyor. Özellikle Almanya'da Simens, Fransa'da FRAMATOME, Tayvan ve Hindistan, Finlandiya gibi ülkelerin tercih ettiği bu reaktörlerin Rusya dışına çıkarılması özel izne tabi. Tercihli ülkelere satışı için Moskova yönetimi özel bir politika belirlemiş durumda.

Önceki ve Sonraki Haberler