1. WEB TV

  2. NÜKLEER

  3. "Türkiye’nin nükleere ihtiyacı var"

"Türkiye’nin nükleere ihtiyacı var"

.

Enerji Günlüğü - Enerji Günlüğü Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Kara'nın Enerjik Sohbetler'de konuğu Nükleer Enerji Bilgi Platformu (NÜKTE) Koordinatörü Adil Buyan’dı. 

Öncelikle Rus ordusunun Ukrayna’daki bir nükleer santrale düzenlediği saldırıyı değerlendiren Buyan, söz konusu santralin koruma kabuğu bulunduğunu, bu nedenle korkulacak birşey olmadığını ifade etti. 

Nükleer santrallerin çok sıkı denetime tabi olduğunu, Uluslararası Atom Enerjisi da bu denetimleri yapan kurumlar arasında bulunduğunu belirten Adil Buyan, Mersin ili sınırları içinde inşa edilen Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde de koruma kabuğu bulunduğunu, uluslararası kurumlar tarafından denetlendiğini kaydetti.

Türkiye’nin enerji ihtiyacını gidermek için mutlaka nükleer enerji santraline ihtiyacı olduğunu ifade eden Buyan, özellikle doğalgaz fiyatının yükseldiği bu dönemde nükleer santralden elektrik üretmenin çok daha verimli ve karlı olduğunu söyledi.

Adil Buyan, Türkiye’nin nükleer santral için düzenlediği ihalelerin hiçbirine teklif gelmediğini, neredeyse tüm dünyada ABD Kongresi’nde  izin almayan santrallerin inşaatlarında pürüzler çıkarılarak  engel olunduğunu bildirdi. Buyan, bu nedenle Türkiye’nin Ruslar’la imzalanan sözleşmedeki astronomik sayılabilecek fiyatları kabul ettiğini belirtti.

Benzer Videolar