1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. Türkmen gazı için AB katılımlı dörtlü zirve

Türkmen gazı için AB katılımlı dörtlü zirve

Enerji Günlüğü - Türkiye, 1990'lı yıllarda anlaşmasını imzaladığı ama bir türlü hayata geçirilemeyen Türkmenistan doğalgazını boru hattıyla...

Türkmen gazı için AB katılımlı dörtlü zirve

Enerji Günlüğü - Türkiye, 1990'lı yıllarda anlaşmasını imzaladığı ama bir türlü hayata geçirilemeyen Türkmenistan doğalgazını boru hattıyla Türkiye'ye getirme ve Avrupa'ya taşıma projesini yeniden gündemine aldı. Üstelik bu kez, diğer transit ülke Azerbaycan'la birlikte, Avrupa Birliği ile masaya oturulacak. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkmenistan'ı ziyaret etti. Görüşmeleriyle ilgili açıklamalarda bulunan Bakan Yıldız, Türkiye'nin, Avrupa'nın güvenilir ve sürdürülebilir gaz ihtiyacıyla ilgili yaşadığı problemin çözümünün en önemli parçası olduğunu ifade etti. Bakan Yıldız, Türkmen ve Azeri meslektaşları ile Avrupa Birliği'nin (AB) enerjiden sorumlu komiseri Günter Öttinger'in de yer alacağı dörtlü bir zirve yapılacağını duyurdu. Bakan Taner Yıldız, Azerbaycan-Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilmesi planlanan Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) Türkmen gazını taşımaya talip olduğunu da açıkladı. Proje hayata geçirilirse, Türkmenistan gazı Azerbaycan üzerinden Türkiye'ye oradan da Avrupa'ya ulaştırılacak.
Türkiye ile Azerbaycan arasında yapımı planlanan ve Şah Deniz II sahasından üretilecek olan doğalgazı Avrupa'ya ulaştırması öngörülen TANAP hükümetlerarası anlaşması Haziran ayında İstanbul'da imzalanmıştı. Yapılan açıklamalara göre yaklaşık 6 milyar dolara malolması öngörülen TANAP  projesinin temeli, 2013 sonu 2014 yılı başında atılacak. Projede Türkiye'nin yüzde 20 payı var. TANAP'ın yüzde 80'ine sahip olan Azerbaycan hisselerinin bir bölümü ise muhtemel yeni ortaklara devredilecek.

TANAP, Türkmenistan gazını taşımaya talip...

Önceki ve Sonraki Haberler