1. HABERLER

  2. DOĞALGAZ

  3. TÜRKONFED: Elektrik ve gaz zamları gözden geçirilsin

TÜRKONFED: Elektrik ve gaz zamları gözden geçirilsin

TÜRKONFED, elektrik ve doğal gaza yapılan son zamların üretimi durma noktasına getireceği uyarısında bulunarak zamların yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

TÜRKONFED: Elektrik ve gaz zamları gözden geçirilsin

Enerji Günlüğü - TÜRKONFED, elektrik ve doğal gaza yapılan son zamların üretimi durma noktasına getireceği uyarısında bulunarak zamların yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulundu.

Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED), 1 Temmuz itibarıyla geçerli olmak üzere doğal gaz ve elektrik fiyatlarına yapılan zamlar ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Pandeminin etkisi ve yüksek faiz-enflasyon-kur sarmalı nedeniyle halihazırda ekonomik zorluklar yaşayan işletmelerin, enerji maliyetlerine yapılan zamlar ile birlikte makinelerini döndürmekte zorluk çekeceğinin ifade edildiği açıklamada,  bu durumun Türkiye’nin küresel rekabet gücünü zayıflatacağına da dikkat çekildi.

Yapılan açıklamada, “İşletmelerimizin ayakta kalabilmek için can suyuna ihtiyaç duyduğu, kısa vadeli değil sürdürülebilir desteklerin beklendiği bu süreçte yapılan zamlar, sanayicilerimizin ve KOBİ’lerimizin maliyetlerini ciddi ölçüde artıracaktır. Bu durum da üretim ve yatırım iştahının kapanacağı, ihracat kaybının yaşanacağı, küresel rekabet gücümüzün azalacağı, cari açık ve enflasyonun olumsuz etkileneceği bir sürecin başlangıcı olacaktır. 

Tüm zorluklara rağmen işleyen makineleri, tüten sanayi bacalarını durma noktasına getirebilecek, büyük umutlarla sezona başlayan turizm sektörünü derinden etkileyecek bu zam kararlarının yeniden gözden geçirilmesi gerektiğine inanıyoruz” denildi. 

KONUTLARA YAPILAN ZAMLAR DA ELE ALINMALI

Zamların yeniden gözden geçirilmesi çağrısında bulunan TÜRKONFED, “Bu kapsamda yalnızca sanayi ve işletmelerimiz değil, konut abone grubuna yapılan zamların da ele alınması, iş gücüne katılım oranının son verilere göre yüzde 51,3 seviyesinde olduğu günümüzde, toplumumuzun refahı açısından son derece önemli” ifadesini kullandı. 

Önceki ve Sonraki Haberler