1. HABERLER

  2. YENİLENEBİLİR

  3. GÜNEŞ

  4. Turksat 4B kendi enerjisini kullanacak

Turksat 4B kendi enerjisini kullanacak

Enerji Günlüğü - Türkiye’de iletişim yayıncılık altyapısının güçlendirilmesine katkı sunacak Turksat 4B Uydusu yörüngede. Uydu, sabit bir yörüngede...

Turksat 4B kendi enerjisini kullanacak

Enerji Günlüğü - Türkiye’de iletişim yayıncılık altyapısının güçlendirilmesine katkı sunacak Turksat 4B Uydusu yörüngede. Uydu, sabit bir yörüngede kalmak için kendoi enerjisini kullanacak.

Mitsubishi Electric Corporation, Türksat 4B uydusunu 17 Ekim’de Japonya saatiyle 05:40’ta Kazakistan’da bulunan Baykonur Üssü'nden fırlattığını ve uydunun fırlatma aracından saat 14:53’te ayrıldığını açıkladı. Fırlatma işlemi, 2011’de Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. ile imzalanan anahtar teslimi sözleşme kapsamında gerçekleştirildi.

KENDİ ENERJİSİYLE YÖRÜNGEDE

Türksat 4B ekvatorun yaklaşık 36 bin kilometre üzerindeki bir sabit yörüngede konumlanmak için kendi enerjisini kullanacak. Mitsubishi Electric aralık başına kadar yörünge testlerini yapacak ve sonrasında Türksat 4B’nin Türksat’a devir teslimini resmen gerçekleştirecek.

Türksat 4B, Mitsubishi Electric’in DS2000 uydu platformuna bağlı olarak fırlatılan dokuzuncu uydu. Geçtiğimiz yıl fırlatılan Türksat 4A dahil olmak üzere yörüngedeki tüm DS2000 uyduları, stabil bir şekilde faaliyet göstermeye devam ediyor. Mitsubishi Electric, 2017 yılında yedi DS2000 uydusu daha fırlatmış olacak.

TÜRKSAT 4B HAKKINDA

Uydu platformu: DS2000

Yörünge manevra ömrü: En az 30 yıl

Alıcı-Vericiler: Ku Ka- ve C-bantları

Kütle: Yaklaşık 4.9 ton (fırlatma sırasında)

Misyon: Türkiye’de ve Avrupa, Orta Doğu, Orta Asya ve Afrika’daki diğer ülkelerde iletişim ve yayıncılık hizmetleri

Teslimat: Yörüngede teslimat

YILLIK CİROSU 36 MİLYAR DOLAR

Türksat 4B uydusunu Türksat AŞ'ye yörüngede teslim eden Mitsubishi Electric Corporation (TOKYO: 6503), bilgi işlem ve iletişim sistemleri, uzay geliştirme ve uydu iletişimleri, tüketici elektronik cihazları, sanayi teknolojilerinin yanı sıra enerji, ulaşım ve inşaat makinelerinde kullanılan elektrikli ve elektronik donanımlar üretim, pazarlaması ve satışı konusunda 90 yıllık tecrübeye sahip. Kurumsal beyanı “Daha İyisi İçin Değişim” (Changes for the Better) ile çevresel beyanı Ekolojik Değişim (Eco Changes) olan Mitsubishi Electric, global bir yeşil şirket olma vizyonuna sahip. Şirketin 31 Mart 2015’te sona eren mali yıldaki konsolide grup satışı 4.323,0 milyar yen (36,0 milyar US$) seviyesinde. 

...