1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. Ücretsiz sayaç değişimine elektrik dağıtıcıları soğuk

Ücretsiz sayaç değişimine elektrik dağıtıcıları soğuk

Enerji Günlüğü - Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik sayaçlarının ücretsiz değiştirilmesine pek sıcak bakmıyor. Elektrik abonelerini yakından...

Ücretsiz sayaç değişimine elektrik dağıtıcıları soğuk

Enerji Günlüğü - Elektrik dağıtım şirketleri, elektrik sayaçlarının ücretsiz değiştirilmesine pek sıcak bakmıyor. 

Elektrik abonelerini yakından ilgilendiren, sayaç parasıyla ilgili tartışmalar sürüyor. 10 yılını dolduran sayaçların yenisiyle değiştirilmesi gerekiyor. Mevcut durumda sayaçları değiştirilen abonelerin faturalarına tek seferde 40-50 lira civarında ücret yansıtılıyor.

Zaman Gazetesi'nden İsmail Altunsoy'un haberine göre, Enerji Yönetimi, 1 Ocak 2014’ten itibaren elektrik sayaçlarının ücretsiz değiştirileceğini açıklamıştı. Ancak elektrik dağıtım şirketlerinin ücretsiz sayaç değişimine soğuk baktığı, konuyla ilgili yönetmeliğin değiştirilmesi için girişimde bulundukları öğrenildi.

ŞİRKETLER: DEĞİŞİM MALİYETİ TARİFEYE YANSITILSIN

Şirketlere göre her ürünün bir maliyeti var ve milyonlarca sayacın ücretsiz değişimi mümkün değil. Onlara göre uygulanabilecek en uygun sistem, kayıp-kaçakta olduğu gibi sayaç bedellerinin elektrik tarifelerine yansıtılması. Bir şirket yetkilisi bu şekilde toplu ödeme yerine zamana yayılarak tarife üzerinden ücret alınmış olacağını savunuyor ve ekliyor: “Bunun için girişimlerimiz var. 2014 sonrası da büyük ihtimal bu tür bir sistem ve ücret alımı ile sayaç değişimleri yapılacak.”

BAKAN YILDIZ "KULLANICI ÖDEMEYECEK" DEMİŞTİ

Elektrik sayaç parası, geçtiğimiz aylarda TBMM gündemine de taşınmıştı. Manisa Milletvekili Erkan Akçay’ın soru önergesini cevaplayan Enerji Bakanı Taner Yıldız, sayaç parasını kaldıran düzenlemenin geçen yıl yapıldığını açıklamıştı. Yıldız, dağıtım şirketlerinin periyodik muayeneleriyle ilgili şikayetlerin artması üzerine EPDK’nın ilgili yönetmeliklerde değişikliğe gittiğini kaydetti. Yıldız açıklamada 11.9.2012'de Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmelik değişikliği ile Elektrik Piyasası Dağıtım Yönetmeliği’nin 7’nci maddesine “Dağıtım şirketi tarafından kalıcı olarak temin edilen sayaçların mülkiyeti, dağıtım şirketine aittir. Sayaçların kullanıcı mülkiyetinde olması durumunda da bağlantı noktası aynıdır” fıkrasının eklendiğini belirtmişti.

Bakan Taner Yıldız, “31.12.2013 tarihinden itibaren periyodik muayene, arıza vb. nedenlerden dolayı elektrik sayaçlarının değiştirilmesi durumunda sayacın mülkiyeti, dağıtım şirketine ait olacak ve vatandaştan hiçbir masraf alınmayacaktır” ifadelerini kullanmıştı.

Önceki ve Sonraki Haberler