1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Ucuz İran ham petrolünün alıcısı çıkmadı

Ucuz İran ham petrolünün alıcısı çıkmadı

Enerji Günlüğü - İran’ın ABD yaptırımlarını aşabilmek için başlattığı enerji borsasında ham petrol satışlarının dördüncüsünde piyasanın...

Ucuz İran ham petrolünün alıcısı çıkmadı

Enerji Günlüğü - İran’ın ABD yaptırımlarını aşabilmek için başlattığı enerji borsasında ham petrol satışlarının dördüncüsünde piyasanın altında fiyata rağmen alıcı çıkmadı.

ABD yaptırımlarını aşabilmek için geçen yıl ekimden itibaren petrolü borsada satışa sunmaya başlayan Tahran yönetimi üçüncü kez borsaya sunduğu petrolün alıcı bulamamasının ardından son satışında da alıcı bulamadı. Piyasada 62 doların üzerinde olan petrol fiyatlarına kıyasla yaklaşık 6 dolar daha ucuz olmasına rağmen İran petrolüne talep olmadı.

İran Ulusal Petrol Şirketi'nin İran Enerji Borsası'nda (IRENEX) dün varil başına 56 dolar 24 sent üzerinden satışa çıkardığı 1 milyon varil ham petrol alıcı bulmadı.

İran şu ana kadar enerji borsasında 4 kez ham petrol satışa sundu. Satışlardan ikisi başarılı olurken son iki satış başarısızlıkla sonuçlandı. Petrol satışı ilk olarak bir milyon varille başladı ve bu satışta 74.85 dolardan 280 bin varil satıldı. İkinci satışta ise 64.97 dolardan 700 bin varil petrol satılırken 3. ve dördüncü satışta sunulan petrole müşteri bulunamadı. 

İran petrolünün enerji borsasında satışında, satılan petrolün yüzde 20’si nakit İran Riyal’ı ve yüzde 80’i petrol satışı sonrası belli bir zaman dilimi içinde döviz ile yapılacak. Satılan petrol miktarı en az 35 varil kargolar halinde verilecek.

İRAN ENERJİ BORSASINDA BİR PETROL SATIŞI DAHA YAPILACAK

 
İlgili Haberler
Önceki ve Sonraki Haberler