1. HABERLER

  2. ELEKTRİK

  3. UEDAŞ’tan Adalar’da elektrik kesintisine robotlu çözüm

UEDAŞ’tan Adalar’da elektrik kesintisine robotlu çözüm

Enerji Günlüğü - UEDAŞ tarafından geliştirilen Denizaltı Robotu ile Avşa, Cunda, Paşalimanı, Ekinlik, Gökçeada, Bozcaada ve Marmara adalarında elektrik...

UEDAŞ’tan Adalar’da elektrik kesintisine robotlu çözüm

Enerji Günlüğü - UEDAŞ tarafından geliştirilen Denizaltı Robotu ile Avşa, Cunda, Paşalimanı, Ekinlik, Gökçeada, Bozcaada ve Marmara adalarında elektrik kesintisi yaşanmayacak.

Uludağ Elektrik Dağıtım A.Ş. (UEDAŞ) Ar-Ge mühendisleri tarafından geliştirilen Denizaltı Robotu, yüksek çözünürlüklü kamerası ile deniz altındaki elektrik kablolarında oluşabilecek olası sorunları UEDAŞ merkezine aktaracak ve hızla müdahale edilecek. 

UEDAŞ’ın hizmet bölgesinde yer alan Avşa, Cunda, Paşalimanı, Ekinlik, Gökçeada, Bozcaada ve Marmara adalarında yaklaşık 50 kilometre uzunluğundaki hizmet kalitesini artırmak amacıyla hayata geçirilen Ar-Ge projesinde, deniz altındaki elektrik hatlarında oluşabilecek olası arızalara robotla müdahale edilebilecek. Söz konusu adalarda hali hazırda yaklaşık 30 bin kişiye elektrik sağlanıyor. Bu sayı yaz aylarında 300 bin kişiye kadar çıkabiliyor. 

BOZCAADA’DA SAHA UYGULAMASI YAPILDI 

Oluşturulan ilk örnek Denizaltı Robotu ile Bozcaada açıklarında keşif ve inceleme çalışmaları yapan UEDAŞ Ar-Ge ekibi, dalgıçlar eşliğinde elektrik kablosunun sonar ile tespiti, kamera ile görünmesi gibi çalışmalar için saha uygulamasını gerçekleştirdi. Toplam bütçesi 1 milyon TL olan Denizaltı Robotu Projesi, ODTÜ Teknokent’te yer alan Desistek firmasının ortaklığıyla hayata geçiriliyor. 

MUHTEMEL ARIZALAR KONUSUNDA UYARACAK 

UEDAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, üretilecek denizaltı robotunun güçlü itici motorları ile 250 metre derinlikte dahi çalışabileceği, yüksek çözünürlüklü kameraları ve sonar sistemleri ile operatöre ve veri işlem merkezine anlık görüntü ulaştıracağı aktarıldı. Ayrıca cihazın gelişmiş teknik özelliklerle donatıldığı, dâhili konum belirleme modülü ile haritadan işaretlenen kablo güzergâhını oto-pilot özelliği ile denizaltı robotunun dışarıdan müdahale olmadan dolaşacağı kaydedildi.