1. HABERLER

  2. PETROL

  3. Uganda ve Tanzanya arasına petrol boru hattı kurulacak

Uganda ve Tanzanya arasına petrol boru hattı kurulacak

Uganda petrolünün dünya pazarlarına ulaşabilmesi için Tanzanya’ya uzanan 1440 km’lik bir petrol boru hattı kurulacak.

Uganda ve Tanzanya arasına petrol boru hattı kurulacak

Enerji Günlüğü - Uganda petrolünün dünya pazarlarına ulaşabilmesi için Tanzanya’ya uzanan 1440 km’lik bir petrol boru hattı kurulacak.

Doğu Afrika ülkelerinden Tanzanya ve Uganda arasında 3,5 milyar dolarlık petrol boru hattı inşa edilmesine yönelik anlaşma imzalandı. Tanzanya Devlet Başkanı Samia Suluhu Hassan'ın Uganda ziyareti kapsamında imzalanan anlaşma kapsamında Uganda'nın Hoima bölgesinden Tanzanya'nın Tanga Limanı'na yaklaşık 1440 kilometrelik petrol boru hattı inşa edilmesi hedefleniyor. 

Böylece Uganda’nın 2006’da keşfettiği ancak altyapı eksikliği nedeniyle üretimini ertelediği yaklaşık 6,5 milyar varil petrol rezervi Tanzanya'dan Hint Okyanusu'na taşınarak dünya pazarına sunulabilecek.

10 bin kişiye istihdam sağlayacak projenin 2024'te tamamlanması ve günde 200 bin varil petrol taşınması bekleniyor.

Eski Tanzanya Devlet Başkanı John Magufuli ve Uganda Devlet Başkanı Yoweri Museveni, 3,5 milyar dolarlık boru hattının inşası için 13 Eylül 2020'de bir ön anlaşma imzalamıştı. Doğu Afrika'nın en büyüklerinden biri olan petrol boru hattı projesi, Total ve Çin'in devlet kontrolündeki en büyük petrol şirketi CNOOC ile Uganda ve Tanzanya hükümetleri ortaklığında yürütülüyor.

Önceki ve Sonraki Haberler